Kolektiv kutilů staví improvizované ohřívače, aby lidem bez domova bylo v zimě teplo

Se zimním prudkým poklesem teplot a nárůstem počtu lidí bez přístřeší, vznikla ve Spojených státech iniciativa HeaterBloc, která staví a distribuuje lidem bez přístřeší ohřívače na bázi alkoholu bezpečné pro jejich stany, uvedl server Vice.

Ohřívače stojí při hromadném nákupu komponentů zhruba sedm dolarů (140 korun) za kus a lze je používat jak k vaření, tak k několikahodinovému vyhřívání malých vnitřních prostor. Pokud se ohřívač převrhne, plamen automaticky zhasne a při správném větrání je riziko otravy oxidem uhelnatým minimální, protože izopropylalkohol hoří čistě.

„Tento projekt se vyvíjel v průběhu let v mnoha různých podobách,“ napsali ve zprávě členové skupiny HeaterBloc, portlandského kolektivu, který vydal návod na stavbu ohřívačů.

Návod byl přeložen do několika jazyků a skupiny, které staví a distribuují tyto ohřívače se objevily ve venkovských oblastech a velkých městech po celých Spojených státech. Některé skupiny začínají zkoumat možnosti přizpůsobení designu pro použití rovněž v uprchlických táborech nebo v oblastech, které zažily vážné výpadky elektřiny.

„Když jste chudí, nemáte hlas. Když jste bez střechy nad hlavou, nezachází s vámi jako s člověkem. Naším přáním by bylo, aby HeaterBloc už nebyl potřeba,“ uvádí kolektiv HeaterBloc.

Zdroj: vice.com