Konec kurýrů. Doručovací robot DeliRo již brázdí ulicemi

Japonsko zavádí doručovací roboty. „Promiňte, projíždím,“ cvrliká čtyřkolový robot, který se vyhýbá chodcům na ulici u Tokia a je součástí experimentu, který jak podniky doufají, vyřeší nedostatek pracovních sil a izolaci venkova.

Od dubna se budou moci po japonských ulicích pohybovat samořídící doručovací roboti podle upravených dopravních předpisů. Zastánci doufají, že stroje by mohly pomoci starším lidem ve vylidněných venkovských oblastech získat přístup ke zboží a zároveň řešit nedostatek doručovatelů v zemi s chronickým nedostatkem pracovních sil.

Hisaši Taniguči, prezident tokijské robotické firmy ZMP, uznává, že je třeba překonat některé problémy, včetně obav o bezpečnost.

Roboti nebudou pracovat zcela sami, lidé je budou na dálku monitorovat a budou moci zasáhnout. Podle Tanigučiho je důležité, aby roboti „byli skromní a milí“ a vzbuzovali důvěru.

Společnost ZMP při testech doručovacích robotů v Tokiu spolupracuje s takovými giganty, jako je Japan Post Holdings, jak uvádí web The Japan Times. Její robot „DeliRo“ se snaží o okouzlující vzhled s velkýma, výraznýma očim. „Každé dítě v okolí zná jeho jméno,“ řekl.


Nedostatek pracovníků v dopravě

Japonsko má jednu z nejstarších populací na světě, téměř 30 % občanů je starších 65 let. Mnozí z nich žijí ve vylidněných venkovských oblastech, kde není snadný přístup ke zboží denní potřeby.

Nedostatek pracovních sil ve městech a nová pravidla omezující přesčasy řidičů kamionů také ztěžují firmám udržet krok s požadavky na elektronické obchodování a doručování, jak uvádí web Kyodo News.

„Nedostatek pracovníků v dopravě bude v budoucnu výzvou,“ řekl inženýr Dai Fujikawa z elektronického gigantu Panasonic, který v Tokiu a nedaleké Fudžisawě zkouší doručovací roboty.

Podobné roboty se již používají v zemích, jako je Velká Británie a Čína, ale v Japonsku panují obavy ze všeho možného, od kolizí až po krádeže.

Zdroj: japantimes.co.jp, english.kyodonews.net