Jen lidé s nízkým IQ před odchodem z domácnosti nevypojí tyto spotřebiče. Hrozí jejich vznícení
Některé spotřebiče by neměly zůstat zapojené v síti bez dozoru. I přesto na to často při odchodu z domu zapomínáme. Bohužel se ale kvůli tomu vystavujeme nemalému riziku požáru.
V dnešní době nejspíš nenajdeme domácnost, ve které by se nevyskytovaly elektrické spotřebiče. Používáme je denně a bereme to jako samozřejmost. Přemýšlet nad bezpečností nás ale obvykle nenapadne do té doby, než skutečně dojde k neštěstí.
I přesto, že některým spotřebičům nedělá dobře, pokud je budeme vytahovat ze zásuvky v případech, kdy to není nezbytně nutné, rozhodně to neplatí pro všechny z nich. Je to právě naopak – mnohé z nich je totiž před odchodem z domu skutečně vhodné vypojit. To platí zvlášť v případech, kdy máme v plánu odcestovat na delší dobu, například na dovolenou.
Spotřebiče mohou způsobit pojistnou událost
Důvodem je především minimalizování rizika. Jak ukazují statistiky, které si vedou hasiči, poměrně velké množství požárů v domácnostech jsou způsobené právě tím, že selže spotřebič ponechaný v síti bez dozoru.
Kromě toho, že se jedná o nepříjemnou zkušenost, která nás ohrožuje jak na majetku, tak na životě, může představovat takový požár z nedbalosti také problém při následném řešení pojistné události. V některých případech se totiž může stát, že pojišťovna odmítne pojistné plnění v plné výši nebo uhradí škodu jen částečně, a to v případech, kdy se prokáže, že pojistník si škodu způsobil například v opilosti nebo hrubou nedbalostí. Tím se rozumí především nedodržení bezpečnostních pravidel a bude to záviset na konkrétním případu. Záležet bude také na tom, co konkrétně stojí ve vaší smlouvě, proto se rozhodně na všechny náležitosti zeptejte ideálně před jejím uzavřením. Určitým rizikem může být také podpojištění, tedy situace, kdy rozsah škody přesáhne výši pojistky.
Nejprve si řekneme něco o tom, proč vůbec hrozí, že se některé spotřebiče samovolně vznítí. Velká část moderních přístrojů je dnes již vybavena spínači a dalšími bezpečnostními mechanismy, které mají toto riziko eliminovat. Některé, zvláště ty staršího data nebo nižší cenové kategorie, ale žádný spínač nemají.
Bez spínače jsou spotřebiče časovanou bombou
Dokud jsou proto zapojeny v síti, zkrátka plní svou funkci. To nám nemusí nijak vadit, ale jen do té chvíle, než na spotřebiči dojde k poruše. Ty modernější v takovou chvíli pojistka automaticky vypne. O těch ostatních to ale neplatí, a tak se mohou přehřívat tak dlouho, až dojde ke zkratu a následnému požáru.
Které spotřebiče bychom tedy měli odpojit, pokud budeme delší dobu mimo domov? Soustřeďte se nejprve na přístroje, které máte umístěné na kuchyňské lince. Bude se jednat například o kávovar, rychlovarnou konvici nebo topinkovač. Právě tato zařízení velmi často nejsou vybavena pojistkou, a tak je skutečně rozumnější je ze zdi vytáhnout.
To samé ale platí také pro starší mikrovlnné trouby. U těch o tom zpravidla neuvažujeme už proto, že se nám později nechce znovu nastavovat digitální hodiny. V porovnání s požárem jde ale skutečně pouze o malé nebezpečí.
Nezapomeňte ani na myčku
Dále je vhodné také odpojit myčku, a to jejen od elektřiny, ale také přívodu vody. V situaci, kdy by došlo k poruše, by vám totiž mohla vyplavit celý byt. Doporučuje se v rámci těchto opatření nechat pootevřená dvířka, aby se uvnitř nešířila plíseň nebo zápach.
Dalšími nebezpečnými spotřebiči jsou přímotopy. Ty jsou statisticky poměrně častou příčinou požárů, protože generovat teplo je jejich hlavním účelem. Nejen, že se mohou samy přehřát, ale také mohou způsobit přehřátí okolních předmětů, které se poté mohou vznítit.
Za žádnou cenu také nenechávejte ve zdi trvale zapojené nabíječky, pokud právě nedobíjíte mobil. Jsou totiž vyhlášené tím, že se skutečně často přehřívají. Zkrat nabíječky není nic výjimečného.
Nezapomeňte ale odpojit ani počítače. Pokud by totiž náhodou došlo třeba k bouřce, může to způsobit přepětí na elektrickém vedení, což může připojený počítač poškodit a vy tak přijdete o cenná data.