Kazachstán má problém s kryptoměnami. Težaři způsobují výpadky proudu

Kazašský distributor energie KEGOC bude 50 dolům na kryptoměny přidělovat elektřinu. Důvodem je, že horníci způsobují výpadky elektřiny pro obyvatele, informuje deník ft.com.

Mnozí považují kryptoměny za největší zlo tohoto světa. Jejich těžba totiž vyžaduje obrovské množství elektřiny, což zvyšuje spotřebu fosilních paliv a emise skleníkových plynů a zatěžuje přenosové sítě. Některé země, jako například Čína, proto s těžbou bitcoinů úplně přestávají a další je mohou brzy následovat.

Kryptoměny způsobují narušení dodávek energie
Kazachstán má také problémy s těžaři kryptoměn. Stávající doly spotřebovávají takové množství energie, že způsobují výpadky v dodávkách elektřiny pro obyvatele. Vláda a zásobování energií proto přijímají opatření ke snížení rozsahu tohoto problému.

Deník Financial Times uvádí, že místní distributor energie KEGOC začne 50 registrovaným dolům dodávat elektřinu na příděl. Rozhodnutí bylo přijato poté, co poptávka po elektřině způsobila v říjnu odstavení tří elektráren. Společnost rovněž uvedla, že v případě výpadku sítě odpojí těžaře od sítě jako první.

Problém s kryptoměnami je v Kazachstánu velmi závažný. Ministerstvo energetiky odhaduje, že poptávka po elektřině v roce 2021 zatím vzrostla o osm procent, zatímco obvykle se zvyšuje o 1-2 procenta. Od října došlo k výpadkům proudu také v šesti regionech země.

Úředníci a pozorovatelé z výpadků elektřiny viní rostoucí počet neregistrovaných těžařů kryptoměn. Nelegálně ji těží ve svých domech a často i v továrnách. Částečně za to může válka Číny proti kryptoměnám. Poptávka po energii začala růst, když se na začátku roku 2021 z Číny odstěhovali těžaři. Po zákazu těžby v květnu letošního roku se opět zvýšila. Elektřina je přitom v Kazachstánu relativně levná. Země se tak stala útočištěm pro společnosti, které doufají, že z těžby kryptoměn budou mít větší zisky.

Vláda se snaží kompenzovat nedostatek elektřiny nákupem energie z Ruska.

Zdroj: ft.com