Takto může doma vypadat váš trénink na stacionárním kole budoucnosti

Britská společnost Muoverti představila stacionární kolo budoucnosti s názvem TiltBike. Je vybaven technologií, která výrazně zvyšuje realističnost prováděného tréninku, jak píše portál autoevolution.com.

Blíží se zima, takže milovníci cyklistických vyjížděk budou muset zamknout svá kola do garáží a sklepů a čekat na příchod jara. Samozřejmě existují stacionární kola, která vám pomohou udržet se v kondici i během zimních měsíců. Jejich používání však není tak zábavné jako jízda na skutečném kole.

TiltBike vám zlepší zážitek z tréninku
Jak už název napovídá, jedná se o stacionární zařízení, které nenabízí další zážitek z jízdy na skutečném kole. Londýnská společnost Muoverti se to rozhodla změnit a vyvinula gadget s názvem TiltBike.

Nejedná se o obyčejný rotoped, na kterém sedíte a točíte pedály, dokud se nezadýcháte. Díky naklápěcímu rámu nabízí realističtější jízdu. Při projíždění virtuálních zatáček na trase zobrazené na obrazovce může uživatel naklánět rám tak, aby se přizpůsobil zatáčkám. Nebo jednoduše kývejte rámem ze strany na stranu, když na rovinkách prudce šlapete. Systém na bázi elastomeru se při naklápění rámu napne, takže se při výjezdu ze zatáček vrátí do vzpřímené polohy.

Navíc otáčení řídítky kola způsobuje, že avatar uživatele na obrazovce provádí zatáčky ve svém prostředí. Pro ještě větší realističnost jsou řídítka vybavena samostředicím mechanismem.

Integrované senzory tisíckrát za sekundu kontrolují, zda cyklista brzdí, šlape silněji, naklání se na jednu stranu, vystupuje ze sedla nebo mění styl jízdy. Tyto údaje se spolu s faktory, jako je přítomnost virtuálních stoupání nebo klesání, používají k průběžné změně odporu elektromagnetického setrvačníku kola TiltBike. To poskytuje ještě realističtější zážitek z jízdy.

Rozsáhlé možnosti přizpůsobení vybavení

Jako by to nestačilo, uživatelé mohou navíc naprogramovat různé virtuální převodové poměry, které odpovídají výkonu špičkových zařízení výrobců. Muoverti také nabízí možnost výměny řídítek, pedálů a sedla podle individuálních preferencí.

TiltBike je zatím reprodukovaný prototyp. Výrobce však tvrdí, že by se měl gadget začít prodávat koncem příštího roku. Prozatím neuvádí jeho cenu, pouze uvádí, že bude srovnatelný se špičkovými modely předních výrobců.

Zdroj: autoevolution.com