Zima, jakou nikdo nečekal: Prognóza odborníků vás překvapí
Zima se nezadržitelně blíží a společně s ní i obavy, jak tuhá bude. Meteorologové už odtajnili první předběžné předpovědi počasí, které prozrazují, jak bude letošní zima vypadat. Máme se připravit na tuhé mrazy? Jejich slova vás možná překvapí.
Počasí zřejmě zásadním způsobem ovlivní oceánský a atmosférický jev La Niña. Během období La Niña se běžně snižuje teplota moře ve východní rovníkové části středního Tichého oceánu až o pět stupňů celsia a toto období pak trvá minimálně pět měsíců. Jev La Niña ovlivňuje počasí na celém světě, kromě toho dokonce ovlivňuje i období hurikánů a cyklónů.
K velkému překvapení to vypadá, že zima nastoupí opravdu pozvolna. V Evropě jsou tak očekávány namísto rychlých mrazíků zpočátku spíše nadprůměrné teploty, které by nám měly zpříjemnit příchod prosince. To je jistě pozitivní zpráva pro všechny, kteří se bojí tuhé zimy a špatně snáší nízké teploty a mrazy. Nadprůměrné prosincové teploty se pak netýkají pouze střední Evropy, ale také Evropy východní. Takové teploty ovšem nebudou panovat na celém světě, například ve Spojených státech amerických pak bude na severozápadě poněkud chladněji než obvykle, ve Skandinávii zase hrozí větší množství srážek.
Zpátky ale do Česka! V prosinci sice bude počasí s největší pravděpodobností nadprůměrně teplejší než obvykle, po novém roce už ale začne zima nabírat na síle. V lednu můžeme tedy očekávat ve střední části Evropy mírnější ochlazení. Naopak západní a jižní Evropa bude teplejší než je běžné.
Únor je známým svými tuhými mrazy a patří k těm vůbec nejstudenějším měsícům v Čechách. Výjimkou nebude ani únor 2025, který má podle předčasných předpovědí meteorologů přinést chlad, zvláště z východu Evropy. Západ Evropy by měl naopak zůstat i nadále o poznání teplejší.
Polární vortex
Na předběžnou předpověď ovšem nemůžeme sázet stoprocentně. Takzvaný polární vortex s ní může totiž ještě pěkně zamávat. Polární vortex anebo polární vír, je cirkulace ve stratosféře kolem severního a jižního pólu. Vortex trvá sice po celý rok, v zimě ovšem bývá nejvýraznější a v případě, kdy zesílí, významně ovlivňuje počasí.
Podle aktuálních předpovědí bude zřejmě polární vortex naopak slabší než obvykle, což by mohlo skutečně způsobit vpády arktického vzduchu do středních zeměpisných šířek. Pokud se tak stane, mohl by polární vortex zapříčinit i náhlé ochlazení a sněhové bouře, čímž by plány na mírnou zimu mohl hravě překazit.
Vyčkat musíme samozřejmě ještě na přesnější předpovědi, které budou aktuální. Prvotní předpovědi se totiž mohou od těch aktuálních mírně lišit, protože záleží (kromě polárního vortextu) na mnoha faktorech, které počasí ovlivňují.
Připravte se na zimu
Aktuálně zažíváme takzvané přechodné období, kdy se teplota pomalu mění a klesá. Příroda se tak z letního počasí mění na chladnější podzimní počasí, kdy je venku větší zima, častěji prší a sílí vítr. Začátek října bude v našich podmínkách deštivý, přijít mohou i mlhy. Předpokládáme, že se počasí mírně zlepší v druhé polovině měsíce, kdy budou teploty opět nadprůměrné. V období babího léta vyšplhají teploty až na osmnáct stupňů celsia. Právě teplotní rozdíly ale mohou potrápit i naši náchylnost k nejrůznějším nemocím.
Rozhodně tak zvažte, zda nezařadit právě během přechodu z podzimu na zimu do svého jídelníčku doplňky stravy, například zinek, který působí jako zázrak na prvotní příznaky nachlazení a dokáže zkrátit dobu i průběh nemoci. Zinek navíc posiluje imunitní systém i ve starším věku. Sázet by tak na něj měli hlavně starší lidé, kteří jsou náchylnější k nemocím, rychleji prochladnou, ale ještě například nezačali doma topit. Nastydnutí může mít pro starší lidi opravdu fatální následky, vsadit tak mohou i na teplé oblečení anebo elektrické vyhřívané dečky, speciální zahřívací lahve anebo na kvalitní vlněné svetry a tlusté ponožky.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]