Protipožární gel může zachránit domy před požárem

Vědci vyvinuli řešení, které může zachránit domy před požárem. Jedná se o speciální protipožární gel. Díky další nové složce je vysoce účinný.

Vědečtí pracovníci vyvinuli inovativní ohnivzdorný gel, který lze aplikovat na povrchy budov ohrožených požárem. Podle autorů výzkumu poskytuje tato nová metoda lepší ochranu ve srovnání se stávajícími řešeními. Informuje Tech WP.

Toto řešení se zdá být obzvláště důležité, pokud se podíváme na gigantické požáry, které v posledních letech sužují různé oblasti Země. Mluvíme o požárech v Austrálii na přelomu let 2019/2020 nebo o požárech na Havaji v roce 2023.

Tajemství supergelu

Úspěch popsal v časopise Advanced Materials tým ze Stanfordovy univerzity pod vedením doktora Erica Appela. Superhygroskopický polymer použitý v gelu dokáže po smíchání s vodou a nanesení na povrch vytvořit bariéru podobnou želé. Bohužel vysoké teploty v požárních zónách vedou k rychlému odpařování vody, což zkracuje dobu ochrany.

Současné protipožární výrobky vydrží přibližně 45 minut, poté se voda odpaří. Vyvinuli jsme účinnější gel, který lze nastříkat v předstihu před požárem a který vydrží déle,“ říká Dr. Appel.

Jedinečnost vyvinutého gelu spočívá v obsahu oxidu křemičitého, který, jak vysvětluje Changxin Lyla Dong, hlavní autor studie, přispívá k jevu přeměny hydrogelu na pevnou formu při vysokých teplotách, což poskytuje lepší a delší ochranu.

Po odpaření vody a spálení celulózy by měla na materiálu zůstat nehořlavá vrstva oxidu křemičitého. Ta podle doktora Appela představuje velmi účinnou bariéru proti ohni. Je to proto, že když je vystavena vysokým teplotám, přemění se na porézní křemičitý aerogel. Ten se zase díky svým izolačním vlastnostem používá mimo jiné v kosmické technice.

Nadějné výsledky při práci v době požárů

Pokusy s novým typem gelu ukázaly, že jeho odolnost proti požáru dřeva trvala sedm minut v podmínkách, kdy plamen dosáhl teploty 1 300 stupňů Celsia, ve srovnání s tradičními gely, které poskytovaly ochranu maximálně 90 sekund.

Dr. Appel rovněž zdůraznil, že zbytky látky bylo možné po uhašení požáru snadno odstranit. Tento výzkum navazuje na práce na inovativních metodách prevence požárů, které se dříve zaměřovaly na ochranu vegetace před požárem.

Tým zaručuje, že vyvinutý gel je chemicky stabilní, netoxický, lze jej skladovat a aplikovat pomocí standardního vybavení a dobře přilne k různým povrchům. Další testy ukázaly, že látka je snadno rozložitelná mikroorganismy v půdě, což potvrzuje, že je neškodná pro životní prostředí.

Zdroj: WP Tech