V USA se začínají rojit hordy tarantulí, lačnících po lásce
Je konec srpna a léto pomalu končí, tedy aspoň pro nás pro lidi. Jiným však období lásky teprve začíná. Třeba tarantulím.
Hejna texaských tarantulí hnědých (Aphonopelma hentzi) každoročně využívají ochlazení na jihu USA k hledání partnera. A v roce 2024 by tomu nemělo být jinak, předpovídají odborníci pro Science Alert.
Tito pavoukovci velikosti pěsti se běžně vyskytují v Texasu a Novém Mexiku, jejich populace se vyskytují i v arizonské Sonorské poušti. Přesto jsou to právě místa jako Colorado, kde o sobě pavouci dávají vědět.
Ne že by si jich většina lidí všimla – na živočicha s tak děsivou pověstí jsou podivně plaší, obvykle se zdržují blízko země na silně chráněných místech, přes den se schovávají v opuštěných norách, aby se v noci vynořili a pochutnali si na jednom či dvou druzích hmyzu nebo třeba malém hlodavci.
To vše se mění od konce srpna do října. Samci tarantulí, hnáni hlubšími pudy, vystupují ze stínů a odvážně se vydávají na otevřené prostranství, aby vyhledali pozornost každé ochotné a schopné samice… která pravděpodobně dělá tarantulí ekvivalent, když se ohání vlevo a vpravo a hledá ideální mandibulu, ke které by se mohla přitulit. Nebo konzumovat, podle toho, jaká je zrovna tu noc atmosféra.
Pro tyto šťastné pavoukovce to není nic jiného než rušné období, kdy samci urazí až zhruba kilometr, aby si to rozdali s více než 100 samicemi za sezónu.
Oplodněné vaječné váčky pak přivedou na svět tisíce nebo více novorozenců, jejichž březost pod dohledem matky trvá přibližně 45 až 60 dní.
To, co je hordami obřích pavouků vnímáno jako sezóna pozdních jarních prázdninových večírků, by arachnofobové mohli považovat za předčasný halloweenský horor, i když to, že jsou velcí jako baseballový míček, by se mělo považovat za dobrou věc – je mnohem méně pravděpodobné, že proklouznou malými skulinami a budou se bezcílně potulovat ve vnitřních prostorách.
Tarantule jsou učenlivé, pokud nejsou vyprovokovány, ale při rozrušení se vztyčí a ukáží tesáky, a pokud se s nimi špatně manipuluje, mohou bolestivě štípnout. Jejich tuhé štětiny mohou také podráždit naši kůži a oči, zvláště když jsou odhozeny v obranném oparu pavoučích chlupů.
Vzhledem k tomu, že samci tarantule žijí pouhých 10 let – což je mnohem kratší doba než desítky let trvající život samic – a dospívají až kolem osmého roku života, nepochybně ocení pomocnou ruku při hledání romantiky, než jim vyprší čas.
Například města jako La Junta v Coloradu každoročně v září aktivně slaví tarantulový masopust. Samozřejmě ne všichni mají k těmto nádherným tvorům odpor a tak se i stane, že nějaký kolemjdoucí dobrodinec „pavoučkovi“ pomůže přenést se dál.
Vzhledem k tomu, že pavouků v regionu v posledních letech ubývá – potenciálně v důsledku klimatických změn, neregulovaného sběru a ztráty životního prostředí, by si tito pavoukovci trochu lásky jistě zasloužili.
Zdroj: Science Alert