Robo ryba sbírá DNA. Pomůže zjistit, jací živočichové žijí pod hladinou
Seznamte se s „Eve“, robotickou rybou sbírající DNA.
Asi 400 kilometrů od nejbližšího moře pracují studenti inženýrství na ETH Zurich na nejmodernějších robotech, které mohou změnit způsob, jakým se studují světové oceány.
„Eve“, robotická ryba, hýbe svým silikonovým ocasem ze strany na stranu. Pohání ji pumpy ukryté uvnitř. Pluje si chladnou vodou Curyšského jezera, kde je testována skupinou SURF-eDNA. Tato studentská skupina strávila poslední dva roky budováním hejna robotických ryb, z nichž Eve je poslední.
Tím, že Eve vypadá jako ryba, jsou studenti schopni být minimálně invazivní vůči ekosystému. Její biomimetický design by měl zabránit ostatním rybám nebo mořským živočichům v tom, aby se ji lekli.
To, že Eve vypadá jako ryba, není její jedinou užitečnou vlastností. Autonomní podvodní plavidlo (AUV) jménem Eve, je také vybaveno kamerou pro natáčení pod vodou a sonarem, který ve spojení s algoritmem umožňuje vyhýbat se překážkám.
AUV má filtr pro sběr DNA z prostředí jezera, známý jako „eDNA“. Díky tomu, že všichni živočichové, kteří v jezeře žijí, průběžně uvolňují svou dna. Tu pak může Eve zachytit a studenti v laboratoři tak mohou zjistit, kteří živočichové v jezeře žijí.
V budoucnu by tak mohla Eve pomoct vědcům rozlousknout záhadu všech živočichů, kteří žijí v oceánech. Eve bude mít hodně práce, procent celé naší planety.
Zdroj: CNN, ETH Zurich