Extrémní hrozba pro ekosystém. Byla naměřená nejvyšší teplota oceánu za posledních 400 let. Velký bariérový útes je v ohrožení

Teplota povrchu moře v okolí Velkého bariérového útesu je v letošním roce nejteplejší za posledních 400 let, což představuje obrovskou hrozbu pro ekosystém korálových útesů v této oblasti.

Vědci varují, že podle nové studie čelí Velký bariérový útes nejvyšším teplotám povrchu moře za poslední čtyři století. Rychlé oteplování způsobuje masivní blednutí korálů, které ohrožuje mořský ekosystém a biologickou rozmanitost. Na tuto ekologicky závažnou situaci upozorňuje portál Livescience.com.

„Svět přichází o jednu ze svých ikon,“ řekl 6. srpna na tiskové konferenci hlavní autor studie Benjamin Henley, paleoklimatolog z univerzity v australském Melbourne. „Budeme bohužel svědky zániku jednoho z nejpozoruhodnějších přírodních divů Země.“

Velký bariérový útes u pobřeží Queenslandu je domovem největšího souboru korálových útesů na světě, který se táhne v délce více než 2 253 km a pokrývá plochu větší než 348 000 km2.
V nové studii zveřejněné ve středu 7. srpna v časopise Nature vědci odhalili, že teplota mořské hladiny v prvních třech měsících roku 2024 je nejteplejší, jaká kdy byla zaznamenána za posledních 400 let, a dosáhne o 0,19 stupně Celsia více než předchozí rekordní hodnota.

Moře se ohřívá, korály blednou

Podle vědců je tato nebývale vysoká teplota klíčovým faktorem blednutí korálů.
K bělení korálů dochází, když stres prostředí, jako je horko a znečištění, způsobí, že korál vyloučí barevné řasy – hlavní zdroj potravy – které v něm žijí. Když řasy odejdou, korál ztratí své zářivé barvy a zbělá. Vybělené korály jsou náchylnější k nemocem a úhynu.

Autoři studie rekonstruovali teplotu povrchu moře od roku 1618 do roku 2024 na základě teplotních záznamů z několika míst ve východní části útesu. Teplotní záznamy pocházely z údajů z lodí a satelitů a také z korálových jader, která jsou vyvrtána z koster korálů a obsahují světlé a tmavé pruhy označující roky. Je to „něco jako letokruhy stromů, které můžeme spočítat“, uvedla na tiskové konferenci spoluautorka studie Helen McGregorová, paleoklimatoložka z australské Univerzity Wollongong.
Měřením poměru stroncia a vápníku v těchto korálových jádrech mohli vědci odvodit teplotu vody v době růstu korálů – čím vyšší teplota, tím nižší poměr stroncia a vápníku. Podobně vědci měřili také množství jedné verze neboli izotopu kyslíku, který v korálech zůstal. Čím vyšší byl obsah kyslíku, tím nižší byla teplota vody.

Vědci se zaměřili na období od ledna do března, kdy v Austrálii nastává léto. Zjistili, že ve zkoumané oblasti byla teplota povrchu moře v letech 2016-2024 o 0,77 stupňů Celsia vyšší než v letech 1970-1990 a téměř o 1,7 stupňů Celsia vyšší než nejchladnější léto v souboru dat za čtyři století.

Útes je v ohrožení, UNESCO má problém. Musí se jednat a to rychle!

Nová studie ukazuje, jaké nebezpečí představuje změna klimatu pro Velký bariérový útes, uvedla McGregorová. Výbor pro světové dědictví UNESCO ve svém rozhodnutí z 25. června však odmítl změnit status útesu z kategorie „vážně ohrožený“ na naléhavější kategorii „v ohrožení“, částečně proto, že ochránci přírody odvedli při ochraně útesu dobrou práci.

Podle McGregorové však nová studie jasně dokazuje, že nastalá situace je velmi vážná a s rozhodnutím UNESCO má problém.

„Vědecké poznatky zcela jasně ukazují, že útes je v ohrožení,“ řekla.

Zjištění zdůrazňují, jak naléhavě je třeba snížit emise. Pokud se podaří zabránit dalšímu zvyšování teploty povrchu moře, záblesk naděje ještě existuje, řekl Henley. Existuje možnost obnovy ekosystému. „Máme vše, co potřebujeme k vyřešení tohoto problému. Jen to neděláme. Musíme jednat mnohem rychleji.“

Zdroj: Livescience