UV záření nebo chemikálie v opalovacích krémech – co je nebezpečnější?

I když se léto blíží ke konci a školní rok začne co nevidět, svůj opalovací krém ještě nezahazujte. Stále vás může chránit před rakovinou kůže a předčasným stárnutím.

Navzdory jasným přínosům opalovacích krémů se již léta diskutuje o jejich bezpečnosti – a dokonce i o jejich nutnosti. Tyto pochybnosti byly částečně podpořeny objevem karcinogenu benzenu v roce 2021 v několika opalovacích krémech, které byly následně staženy z trhu.

Někdy je těžké oddělit fakta od fikce

Spojitost mezi slunečním zářením a rakovinou kůže je prokázaná. Předpokládá se, že ultrafialové záření způsobuje až 95 % bazocelulárních a dlaždicových karcinomů a 70–95 % melanomů u lidí se světlou pletí.

Rakovina kůže je způsobena vystavením kožních buněk UV záření, a zejména UVB záření. Tyto nejškodlivější paprsky způsobují rakovinu kůže tím, že způsobují mutace v DNA našich buněk. Pak mohou mutovat dál a dál, až buňky přejdou do fáze, kdy se zformují do rakoviny kůže.

Od 90. let víme, že opalovací krém pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny kůže, zejména té nejnebezpečnější, melanomu, a méně smrtelné dlaždicové rakoviny. (Bazocelulární karcinom je zdaleka nejběžnější typ rakoviny kůže; i když je zřídka smrtelný.)

Chemikálie pod palbou

Nyní se však objevují otázky ohledně bezpečnosti některých složek opalovacích krémů.

Existují dva typy opalovacích krémů: minerální (také nazývané fyzikální) a chemické. Minerální mohou být lepší než chemické (chemické nebyly dostatečně prozkoumány, což je problém), ale obě jsou lepší než rakovina kůže.

„Fyzikální blokátory – tedy opalovací krémy s obsahem titanu a zinku – sedí na povrchu kůže a tvoří bariéru. Zatímco chemické opalovací krémy se vážou na povrch kůže a přeměňují UV záření na teplo, které se pak rozptyluje tělesným teplem.

Odborníci na složky kosmetiky se obávají toho, že chemikálie obsažené v chemických opalovacích krémech se mohou vstřebat do kůže a skončit v krevním oběhu. To by mohlo mít za následky ovlivnění našeho organismu podle složky, která se dostane do krve.

Jeden z obávaných disruptorů obsažený v chemickém opalovacím krému je oxybenzon. Tato chemikálie může v těle napodobovat napodobovat estrogen, blokovat účinky androgenů a ovlivňovat funkci hormonů štítné žlázy. To může být problém hlavně u dětí, miminek, těhotných a kojících.

Nejhorší na tom je, že pokud opravdu chemikálie způsobují zdravotní problémy, nejspíš se projeví až o deset, či více let později. A potom už je těžké si nemoc spojit s příčinou.

Je těžké vyzkoušet, jak funguje lidské tělo s expozicí oxybenzonu a bez ní, protože mu byl vystaven nejspíše každý.

Jak se chrání odborníci

Shodují se, že opalovací krém je třeba používat. Ale který vybrat?

Chemický opalovací krém je zpravidla příjemnější na kůži. Fyzikální opalovací krémy totiž bývají hustší a zanechávají na kůži bílý povlak.

Chránit svou kůži oblečením a nevystavovat se slunci v jeho největší intenzitě může být také k dobru.

Vzhledem k tomu, co odborníci o opalovacích krémech vědí, je určitě lepší používat minerální opalovací krém, např. Wooden Spoon nebo Badger. Ale určitě je lepší používat alespoň chemický opalovací krém, protože je to lepší než nic. Riziko rakoviny kůže při pobytu na slunci není malé.

Zdroj: CNN