Výzkumný tým má podezření na kilometr silnou vrstvu diamantů v nitru planety Merkur
Nová studie přináší překvapivá zjištění o planetě Merkur. Pod povrchem Merkuru by se mohl skrývat skutečný poklad.
Planeta Merkur stále skrývá pár tajemství, protože není zrovna snadné ji prozkoumat. Vzhledem k tomu, že je zvláště blízko Slunce, je obtížné jej pozorovat ze Země, a to také ztěžuje dosažení kosmickými sondami. To vedlo k tomu, že Merkur je nejméně prozkoumanou planetou ve vnitřní sluneční soustavě.
Výzkumy ale stále občas dokáží objevit nové poznatky o malé planetě, například, že se Merkur zmenšuje. V časopise Nature Communications byla nedávno zveřejněna studie, která má ukázat, že uvnitř Merkuru může být skutečný poklad. Výzkumný tým pod vedením vědce Yanhao Lina předpokládá, že na hranici mezi jádrem a pláštěm planety (CMB) se nachází 15 až 18 kilometrů silná vrstva diamantů.

Planeta Merkur by ve svém nitru mohla skrývat vrstvu diamantu silnou několik kilometrů
Není to poprvé, co je planeta Merkur spojována s diamanty. Před několika lety výzkumník ukázal, jak mohou dopady meteoritů vytvořit na povrchu planety nespočet tun diamantů. Povrch Merkuru pokrývá grafitová krusta, minerál vyrobený z uhlíku. A uhlík se pod tlakem mění v diamant, což měly poskytnout meteority.
Nová studie nyní ukazuje, že k přeměně grafitu na diamant mohlo dojít i pod povrchem Merkuru. Výzkumný tým z Číny a Belgie provedl vysokotlaké a vysokoteplotní experimenty, aby pochopil, co se kdysi mohlo stát pod povrchem Merkuru. „V laboratoři se snažíme napodobit extrémní tlaky a teploty uvnitř planety. To je někdy velká výzva, musíte si zařízení přizpůsobit vlastním potřebám. Experimentální nastavení musí být velmi přesné, aby simulovalo tyto podmínky,“ říká Lin.

Vesmírná sonda NASA ukázala, že je povrch Merkuru pokrytý grafitovou krustou
Díky kosmické sondě NASA „Messenger“ jsou vědci obeznámeni s grafitem na povrchu Merkuru. Od té doby vědci předpokládají, že se na planetě kdysi nacházel magmatický oceán bohatý na uhlík. Jak se planeta časem ochlazovala, oceán se zformoval do dnešní grafitové kůry. V oblasti kolem hranice jádra a mantlu je prý současná teplota tak vysoká, že se zde grafit téměř mění v diamant.
Předpoklad, že uvnitř Merkuru je silná vrstva diamantu, by také mohl vysvětlit, proč je magnetické pole planety na její velikost neobvykle silné. „Uhlík z roztaveného jádra se při ochlazování přesytí, vytvoří diamant a vznáší se v CMB. Vysoká tepelná vodivost diamantu pomáhá účinně přenášet teplo z jádra do pláště, což způsobuje teplotní stratifikaci a konvekční změny v kapalném vnějším jádru Merkuru a ovlivňuje generování jeho magnetického pole,“ vysvětluje Lin.

Studie Merkuru by mohla být relevantní i pro jiné kamenné planety
V rozhovoru pro Phys.org Lin zdůraznil: „Před mnoha lety jsem si všiml, že extrémně vysoký obsah uhlíku v Merkuru může mít významné účinky. Díky tomu jsem si uvědomil, že se v něm pravděpodobně odehrává něco zvláštního.“ Lin je přesvědčen, že nové poznatky z této studie by mohly mít význam i pro pochopení dalších kamenných planet podobné velikosti a složení. „Procesy, které vedly ke vzniku diamantové vrstvy na Merkuru, mohly probíhat i na jiných planetách a zanechat po sobě podobné stopy,“ je přesvědčen Lin.
Zdroj: Frankfurter Rundschau