Ultratenký solární „potah“ může proměnit pouzdra na telefony v mini generátory energie
Vědci vyrobili první ohebný „solární panel“ na světě, který je dostatečně tenký na to, aby se dal přiložit na jiné předměty a mohl sloužit jako přenosný zdroj energie.
Průlomový přístup umožnil vědcům vytvořit solární články 150krát tenčí než dosavadní panely na bázi křemíku, aniž by přitom ztratily cokoli ze svých schopností generovat energii. Tyto panely by nakonec mohly být aplikovány na téměř jakýkoli předmět jako snadno natištěná vrstva, například na automobily nebo pouzdra chytrých telefonů, což by umožnilo komukoli nabíjet na cestách a odstranilo potřebu velkých solárních farem, uvedli vědci.
Ultra-thin solar 'coating' can turn phone cases and EVs into mini power generators https://t.co/6kQKuS5qwq
— Live Science (@LiveScience) August 22, 2024
Materiál, který výzkumníci vyrobili, má tloušťku jen něco málo přes jeden mikron (0,001 mm). Japonský Národní institut pokročilé průmyslové vědy a technologie (AIST) tento vynález certifikoval před zveřejněním vědecké studie koncem tohoto roku, uvádí livescience.
Výsledná tenká vrstva solární fólie měla 27% účinnost při přeměně slunečního světla na energii – ve srovnání s přibližně 22% účinností křemíkových panelů, které jsou dnes na trhu. Výzkumníci poznamenali, že v posledních pěti letech výrazně zlepšili své výsledky s perovskity, když začínali na 6% účinnosti.
Výzkumníci se domnívají, že perovskity by časem mohly umožnit, aby účinnost solárních panelů přesáhla 45 % – což je horní hranice vycházející ze současných přístupů a našeho chápání fyziky. To jim umožní vyrábět mnohem více energie na každý čtvereční centimetr provozovaného solárního materiálu a zároveň vyrábět energii při velmi slabém osvětlení.
zdroj: livescience
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]