Turistům na Čínskou přinesou oběd drony

Hladoví turisté, kteří se vydávají na túru po Velké čínské zdi, si nyní mohou nechat oběd doručit přímo ze vzduchu.

Meituan , Čínský gigant v doručování jídla oznámil, že jeho nová služba dronů, uvedená minulý týden, přiletí s jídlem, nápoji i dalším zbožím, jako jsou lékařské potřeby. Zjednoduší se tak dostupnost produktů a jídle pro turisty na odlehlé části tohoto starověkého monumentu na okraji Pekingu.

Jedná se o první dronovou službu, která přispívá k rychle rostoucímu byznysu doručování pomocí dronů po celé Číně. Čína je totiž největším světovým výrobcem a vývozcem civilních spotřebitelských dronů.

Trasa dronů vede od střechy nedalekého hotelu k strážní věži na jižním výběžku Badalingu, nejpopulárnější části masivního opevnění vinoucího se přes severní Čínu.

Drony zvládnou cestu, která by pěšky trvala 50 minut, za pouhých pět minut a doručit návštěvníkům předměty na ochranu před horkem a nouzové zásoby.

Drony mohou létat za mírného větru a deště a mohou na jednu cestu nést až 2,3 kilogramu.

Poplatek za doručení dronem činí pouze 4 jüany (12 Kč ), což je stejná cena jako u běžného doručování. Služba bude přijímat objednávky od 10:00 do 16:00, poté budou drony pověřeny přepravou odpadu na recyklační stanice.

Drony stále potřebují lidskou asistenci.

Jakmile je objednávka přijata, pracovník Meituan ji vyzvedne v nedalekém obchodě a přinese ji na střechu hotelu, kde bude zvážena a zabalena. Operátor pak připevní balíček na dron, který automaticky poletí ke strážní věži, kde bude čekat další pracovník, aby jej převzal.

Uživatelé aplikace si pak mohou svůj balíček vyzvednout od pracovníka na strážní věži.

Létající byznys

Služby doručování pomocí dronů se v posledních letech v Číně rychle rozšířily.

V roce 2016 zahájil gigant elektronického obchodu JD první testování bezpilotních letounů (UAV) pro doručování na venkově. Tyto drony, které mohou nést až 15 kilogramů na maximální vzdálenost 20 kilometrů (asi 12 mil), zkrátily dobu doručení z čtyř hodin autem na klikatých horských silnicích na pouhých 20 minut.

Kromě posílení venkovské logistiky jsou drony stále častěji využívány k rychlému doručování jídla lidem žijícím v čínských metropolích.

Meituan dokončil své první doručení dronem v jižním technologickém centru Shenzhen v roce 2021. Nyní provozuje více než 30 dronových tras ve více městech, které zpracovaly více než 300 000 objednávek.

Zdroj: CNN, Weixin