Skoro polovina řek na planetě je znečištěna léky!
Nová šokující studie zjistila, že 43,5 % řek na světě je znečištěno farmaceutickými látkami v alarmujícím množství. Jak velký dopad na planetu to bude mít?
Farmaceutické chemické látky obsažené v lécích na předpis a volně prodejných lécích se uvolňují do životního prostředí při jejich výrobě, používání a likvidaci. Zejména do povrchových vod, které tak ohrožují nejen životy lidí, ale především život na Zemi, píše SciTechdaily.
Celosvětový problém
Podle výsledků výzkumu, které byly nedávno zveřejněny v časopise Environmental Toxicology and Chemistry, je znečištění léčivy celosvětovým problémem, který pravděpodobně poškozuje zdraví světových řek a aktuálně situace není nikterak řešena, což se v budoucnu může ukázat jako velký problém!
Znečištění farmaceutickými složkami bylo zjištěno v přibližně 43,5 % z 1 052 lokalit ve 104 zemích, které byly v rámci výzkumu hodnoceny. 23 farmakologických složek – včetně sloučenin ze skupin antidepresiv, antimikrobiálních látek, antihistaminik, benzodiazepinů, léků proti bolesti a dalších – se vyskytovalo v koncentracích vyšších, než jaké jsou považovány za bezpečné.
První měření s jasnými výsledky
„Jedná se o první skutečně globální hodnocení dopadů jednotlivých léčiv a směsí léčiv v říčních systémech,“ uvedla odpovídající autorka Alejandra Bouzas-Monroy, doktorandka na Yorské univerzitě.
Jak se s těmito informacemi naloží lídři jednotlivých zemí a zda vůbec bude snaha tento zatím ututlaný problém řešit, ukáže čas.
Zdroj: časopis Environmental Toxicology and Chemistry, scitechdaily.com