Zebra inspirovala vědce. Ti vytvořili slibný generátor energie

Charakteristický vzhled zebry je pro vědce již desítky let nesmírně poutavým tématem. Již bylo zjištěno, že zvíře je černé s bílými pruhy, a ne naopak, ale funkce tohoto zbarvení se stále zkoumají. Černobílá srst může mást predátory nebo odpuzovat hmyz, ale může také pomáhat regulovat teplotu. A právě ta druhá možnost vědce inspirovala, jak píše server New Atlas.

Vědci z jihokorejského Institutu vědy a technologie v Gwangju se při vývoji nového zařízení na výrobu elektřiny inspirovali zebrou. Jejich flexibilní a biologicky odbouratelný termoelektrický generátor typu TEG využívá právě kontrastní části k vytvoření teplotního gradientu, který následně umožňuje výrobu elektřiny.

Zebra přinesla průlom v oblasti termoelektrických generátorů

Termoelektrické generátory typu TEG umožňují přeměnu tepelné energie na energii elektrickou. Obvykle se však jedná o velmi objemné konstrukce, které vyžadují tvrdé izolátory, což brání jejich použití v malé, například nositelné elektronice. Vynález vědců z Jižní Koreje přináší skutečný průlom v tomto tématu.

Vynález vyvinutý jihokorejskými vědci je schopen generovat teplotní gradient s rozdílem 22 stupňů Celsia. Jedná se o nečekaně pozitivní výsledek, který nám umožňuje s nadšením sledovat vývoj škálovatelných a ekologických systémů obnovitelné energie v menším formátu.

Bílé proužky (které odrážejí světlo a jsou tak zodpovědné za chlazení oblasti pod povrchem generátoru) byly vyrobeny z materiálu PLCL, zatímco (teplo pohlcující) černé proužky byly vyrobeny z materiálu PEDOT:PSS. Oba tyto materiály jsou biologicky odbouratelné (rozkládají se ve fyziologickém roztoku do 35 dnů).

Zdroj: redakce, newatlas.com