Sto let stará technologie ohřevu oceánů by mohla ostrovům dodávat nekonečné množství čisté energie
V dnešním světě, kde jsou čisté obnovitelné zdroje energie stále důležitější, se snaží o návrat 140 let stará technologie. Tuto technologii známou jako konverze tepelné energie oceánů (OTEC) poprvé navrhl francouzský fyzik Jacques Arsene d’Arsonval v roce 1881.
Systém OTEC využívá teplotní rozdíl mezi povrchovou vodou ohřívanou sluncem a chladnými hlubinami oceánu k zajištění nepřetržitých a nákladově efektivních dodávek čisté energie pro malé ostrovy a pobřežní státy, píše portál InceptiveMind.
Systémy OTEC tradičně využívají teplou povrchovou mořskou vodu k odpařování kapaliny s nízkým bodem varu, například čpavku, čímž vzniká pára, která roztáčí turbínu a vyrábí elektřinu. Studená voda z hlubin oceánu se pak používá k ochlazení páry a její kondenzaci zpět na kapalinu, takže cyklus může pokračovat. To znamená, že k výrobě elektřiny není třeba používat žádná fosilní paliva, jako je ropa, plyn nebo uhlí.
Oproti fosilním palivům má významné ekologické výhody a jaderná energie vyžaduje méně půdy než technologie obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární, větrná a vodní energie a energie z biomasy. Má také potenciál vyrábět mnohem více užitečné a cenově dostupné energie, než by bylo možné vyrobit z jiných obnovitelných zdrojů.
Přestože má potenciál vyrovnat se kombinované kapacitě všech světových uhelných elektráren, OTEC čelí mnoha technologickým a finančním překážkám a navíc konkurenci cenově dostupnějších obnovitelných zdrojů energie. V současné době jsou k síti připojeny pouze dvě pilotní elektrárny OTEC na Havaji a v Japonsku, které vyrábějí dostatek energie pro několik stovek domácností.
Britský startup Global OTEC je však odhodlán tyto problémy překonat a stát se vůdcem renesance oceánské energie. Společnost minulý týden na Mezinárodním fóru o energetice a klimatu ve Vídni (IVECF) v Rakousku představila pokročilé koncepty platformy Dominique, která je schopna vyrábět 1,5 MW energie z tepelné přeměny oceánů (OTEC) nové generace.
Platforma využívá vody oceánu pomocí soustavy modulů OTEC a má být instalována na Svatém Tomáši a Princově ostrově v roce 2025.
„Víme, že Dominique mění život malým ostrovům a pobřežním státům, a proto vidíme tempo projektu na dobré cestě k úspěchu. Je to důležitá lekce, o kterou se chceme podělit s investory, protože partnerství veřejného a soukromého sektoru umožnilo hladký průběh kritických technicko-ekonomických, environmentálních a sociálních studií až do tohoto bodu,“ zdůraznil zakladatel a generální ředitel společnosti Global OTEC Dan Grech.
Společnost Global OTEC se rozhodla pro jedinečnou konstrukci plovoucího člunu, aby vyřešila nákladné požadavky na infrastrukturu tradičních elektráren OTEC na pevnině. Tato konstrukce eliminuje potřebu několikakilometrových potrubí připevněných k mořskému dnu, což výrazně snižuje náklady na projekt.
Přestože tato technologie není v takovém měřítku ještě z velké části vyzkoušena, společnost Global OTEC si je svým přístupem jistá. Nedávno získala klíčovou certifikaci návrhu pro technologii studených trubek Dominique, což je zásadní milník v úsilí o životaschopnost.
Společnost Global OTEC nyní provede geotechnický průzkum (mořského dna) a poté dokončí podrobný návrh systému specifického pro projekt, po němž bude následovat výstavba a instalace systému. Společnost očekává, že do konce roku 2025 zahájí uvádění systému Dominique do provozu.
Tropické ostrovy se potýkají s jedněmi z nejvyšších nákladů na energii na světě kvůli své závislosti na dovozu fosilních paliv. Mají však hojnost slunečního svitu, větru a vln, které nabízejí obrovský potenciál obnovitelné energie. Technologie oceánské tepelné energie může doplnit nestálé obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce, a poskytnout těmto ostrovům základní energii, čímž se výrazně sníží jejich závislost na fosilních palivech a otevře se cesta k zelenější a udržitelnější budoucnosti.
Na rozdíl od mnoha konvenčních obnovitelných zdrojů energie je technologie Global OTEC obzvláště vhodná pro tropické ostrovy a pobřežní města, protože vyžaduje podstatně méně prostoru a vyrábí energii ve dne i v noci, po celý rok. Společnost uvádí, že její systém dokáže snížit náklady na naftu o 25 až 50 %, snížit náklady a stabilizovat cenu elektřiny a snížit četnost výpadků. Vyžaduje 1/10 prostoru, který potřebují solární elektrárny.
Systém Dominique bude hrát klíčovou roli nejen pro přechod na čistou energii na Svatém Tomáši a Princově ostrově, ale i pro malé ostrovní státy na celém světě, neboť má potenciál dekarbonizovat 10 GW instalované kapacity dieselových motorů, které je třeba v nadcházejícím desetiletí nahradit.
Zdroj: InceptiveMind
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]