Rakouští vědci vymysleli co s odpadem. Chtějí z něj vyrábět opalovací krémy

Každoročně končí ve spalovnách tisíce tun dřevního odpadu po výrobě papíru či celulózi. Vědci z vídeňské technické univerzity přitom zjistili, že téměř bezcenný odpad obsahuje látky, ze kterých se dají vyrábět kosmetické přípravky. Do dvou let chtějí přijít na trh s opalovacími krémy vyrobenými z odpadu, napsal Der Standard.

Stromy, stébla trávy i růžové keře mohou růst díky různým látkám, které v nich vytváří molekuly a dodávají rostlinám sílu. Zázrakem je podle vědců takzvaný lignin, který má celou řadu příznivých účinků a rostliny chrání i před UV zářením, které je nebezpečné i pro lidi.

Rakouští vědci se proto rozhodli vyvinout proces, jak lignin z odpadu získat a využít ho k výrobě kosmetických přípravků – opalovacích krémů. Založili pro ten účel v dolnorakouském Tullnu výrobní start-up Lignovations. „První opalovací krém na bázi ligninu by mohl být v obchodech začátkem roku 2023,“ řekl generální ředitel Martin Miltner a zdůraznil, že tajemství výroby spočívá především v přesné směsi rozpouštědel. „Proces byl patentován Technickou univerzitou ve Vídni a naše firma dnes dává výsledkům výzkumu tržní podobu,“ dodal.

Dosud běžně užívané konvenční opalovací krémy jsou jen stěží biologicky odbouratelné a mají pověst škodlivin pro vodu, přírodu a lidské zdraví. Antioxidační účinky ligninu by přitom podle Miltnera mohly v pleťových krémech vytvořit látku proti stárnutí. 

Dalším krokem využití jsou například i obaly potravin, které mají antibakteriální a antioxidační účinek. Lingnin lze využít i při výrobě barev, nátěrů a přípravků na UV ochranu dřeva. „Pole možností je obrovské,“ věří Miltner a přiznává, že start-up nedokáže celé spektrum pokrýt. Chceme však dát impuls k tomu, aby se lignin v budoucnu lépe využíval.

Zdroj: Der Standard