Vakuová bomba ničící vše živé. Test na figuríně ukazuje její enormní sílu

Vakuové bomby neboli termobarické zbraně vyvolávají vážné obavy, jelikož jsou mnohem intenzivnější a ničivější než konvenční bomby. I přes to panují vážné obavy, že Rusko již takovouto zbraň na Ukrajině použilo, jak uvádí web HowStuffWorks.

Mohutná ohnivá koule a tlaková vlna

Vakuové bomby fungují ve dvou fázích. V první fázi se uvolní velký oblak hořlavého materiálu, obvykle paliva nebo malých kovových částic, například hliníku, jak uvádí web AOAV.

Druhá fáze spustí explozi, která tento materiál zapálí a vytvoří mohutnou ohnivou kouli a tlakovou vlnu. Efekt je podobný tomu, který vzniká při náhodných explozích prachu v uhelných dolech, kdy se hořlavé částice natolik rozptýlí, že se vznítí a vytvoří obrovský výbuch.

Termobarickým zbraním se také říká vakuové bomby, protože výbuch vysaje veškerý kyslík v okolí zařízení. Tento proces zanechává oběti v blízkosti výbuchu neschopné dýchat a zabíjí je udušením. Kromě udušení může tlak výbuchu člověka v podstatě rozdrtit k smrti a způsobit velké vnitřní poškození tělesných orgánů, například protržení plic.

Video demonstruje, co dokáže vakuová bomba s figurínou.

Žár může vypařit lidská těla

Účinky termobarických zbraní jsou mnohem intenzivnější a ničivější než u konvenčních bomb. Výbuch trvá déle a probíhá při mnohem vyšší teplotě. V důsledku toho mohou tyto zbraně zdevastovat rozsáhlé oblasti, zničit budovy a v důsledku extrémního žáru mohou dokonce vypařit lidské tělo. Použité materiály jsou také často vysoce toxické a mohou být stejně nebezpečné jako chemické zbraně.

Termobarické zbraně nejsou považovány za příliš účinné proti silně obrněným cílům, takže bychom neočekávali jejich použití na cíle, jako jsou tanky. Jsou vhodné k likvidaci infrastruktury, vojáků a civilistů.

V loňském roce, kdy Rusko zaútočilo, přišla Ukrajina s obviněním, že použilo vakuovou bombu na základnu ukrajinské armády v Ochtyrce. Použití vakuové bomby zatím nebylo nezávisle potvrzeno.

Nebylo by to poprvé, co Rusko tato zařízení použilo. Organizace Human Rights Watch odsoudila Rusko za použití vakuových bomb v Čečensku v roce 1999 s tím, že tyto zbraně „zabíjejí a zraňují obzvláště brutálním způsobem“. V roce 2007 Rusko otestovalo dosud největší termobarickou zbraň a nazvalo ji „otcem všech bomb“. Rusko údajně tyto zbraně použilo také v Sýrii.

Zdroj: redakce, science.howstuffworks.com, aoav.org.uk