Vojenští experti se bojí, že Putin použije jednu z nejbrutálnějších zbraní – vakuovou bombu

Takzvané „vakuové bomby“ jsou schopny odpařovat lidská těla a přeměnit města na trosky. Jsou to nejsilnější nejaderné bomby na světě a ruská armáda je má ve výzbroji.

Po nočních bojích v Kyjevě se ukrajinským jednotkám zatím podařilo odrazit ruské agresory od dobytí hlavního města. Západní představitelé však varují, že pokud bude ukrajinský vojenský odpor nadále zdržovat ruský útok, prezident Putin se může uchýlit k použití termobarických zbraní, takzvaných „vakuových bomb“, píše britský server iNews.

Vakuová bomba, přezdívaná „Otec všech bomb“, funguje tak, že vysaje kyslík z okolního vzduchu k vytvoření vysokoteplotní exploze, díky čemuž je mnohem nebezpečnější než konvenční zbraň. Je schopná odpařovat lidská těla, rozdrtit vnitřní orgány a přeměnit města na trosky, což způsobuje obrovské ztráty na životech. Její výbuch je druhý nejsilnější hned po jaderné bombě, přitom nezamoří radioaktivitou okolí.

Termobarické zbraně vyvinuly v 60. letech 20. století Spojené státy i Sovětský svaz. V září 2007 byla v Rusku odpálena čtyřicetitunová největší termobarická zbraň, jaká kdy byla vyrobena. V roce 2017 USA shodily jednu téměř tunovou bombu na Taliban v Afghánistánu. Po explozi vytvořila kráter široký více než 300 metrů.

Západní spojenci se obávají, že Rusko by mohlo termobarické zbraně, které má ve výzbroji, proti ukrajinským silám použít. „Obávám se, že pokud ruská armáda nesplní svůj časový plán, tyto zbraně použije,“ řekl jeden z vojenských expertů vedení NATO.

Zdroj: iNews