Jak funguje zakázaná „vakuová bomba“? Zde je vše, co potřebujete o ruské děsivé zbrani vědět

Obavy z použití takzvaných termobarických zbraní vzrostly poté, co ukrajinský velvyslanec v USA řekl, že během invaze Rusové použily zakázanou vakuovou bombu, napsal britský The Guardian.

Co je vlastně vakuová bomba? Takzvaná termobarická zbraň je také známá jako aerosolová bomba – výbušné zařízení, které vysaje kyslík z okolního vzduchu k vytvoření vysokoteplotní exploze. Je to dvoustupňová bomba. První stupeň rozptýlí jemný aerosol z výbušného paliva a mikroskopických kovových částic. Druhá nálož tento mrak zapálí. Vytvoří ohnivou kouli a mohutnou tlakovou vlnu hořícího vzduchu, která v momentě vysaje všechen kyslík z okolí a vytvoří „vakuum“, popisuje server National World.

Vakuové bomby jsou k dispozici v různých velikostech. Ačkoli je nelze použít pod vodou nebo ve vysoké nadmořské výšce, jsou zvláště účinné v hustě obydlených oblastech, protože mohutný mrak aerosolu ještě před výbuchem pronikne do konstrukcí domů, které po explozi totálně zničí.

Proč jsou zbraně jako nehumánní zakázané?

Jakákoli zbraň, která způsobí ztráty na životech, by měla být zakázaná. Vakuové bomby jsou ale obzvláště nebezpečné a způsobují rozsáhlá krveprolití. Studie mezinárodní humanitární organizace Human Rights Watch z roku 2000 zjistila, že to, co zabíjí, je tlaková vlna bomby a vakuum, které po výbuchu v širokém okolí zanechává, což každému člověku v mžiku roztrhne plíce.

Podle zprávy Ústřední zpravodajské služby USA jsou ti, kteří jsou nejblíže bezprostřednímu výbuchu a brutálnímu žáru prakticky okamžitě „vymazáni“ ze světa a promění se v popel. Oběti na okraji účinků zbraní utrpí rozsáhlá zranění, včetně rozdrcených vnitřních orgánů a slepoty. Studie spekuluje i o tom, že tito lidé neupadnou do bezvědomí, ale místo toho trpí několik minut než se udusí.

Kdo je dnes nejvíce používá?

Přestože první pokusy s termobarickými zbraněmi sahají až do druhé světové války, dnes je využívá hlavně Rusko. Naposledy ve válkách v Čečensku a v Afghánistánu. Ruské ozbrojené síly vlastní celé spektrum termobarických střel. Od docela malých taktických zbraní až po obrovské bomby, které použily i Spojené státy ve svých pokusech o likvidaci al-Káidy v horách Afghánistánu. Rusko má ve své výzbroji termobarické raketomety TOS-1, které výstřelem jediné salvy dokážou okamžitě proměnit několik městských bloků v doutnající trosky. Vzhledem k tomu, že jejich použití je z hlediska ruské taktiky podle expertů „docela standardní“, lze předpokládat, že ruská armáda je použije i na Ukrajině.

Zdroj: The Guardian, National World