Unikátní tank T-62 nalezen v Chersonu. Jedná se o variantu z Chruščovovy éry

Po stažení Rusů z Chersonu a okolí nacházejí Ukrajinci mnoho zajímavých exemplářů ruské techniky, které by se spíše hodily do muzea než na bojiště, píše server Militarnyi.

Tanky T-62, které byly dosud zničeny nebo ukořistěny Ukrajinci byly většinou modernizované varianty označené jako M nebo MV z 80. let dvacátého století. Oba tanky byly identifikovatelné podle přídavných kompozitních pancéřových paketů umístěných na věži a varianta MV byla navíc pokryta kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1.

Tanky T-62 se ani v modernizované verzi nehodí na moderní bojiště a varianty z 60. let dvacátého století už vůbec. Tyto tanky jsou dnes v podstatě jen čtyřiceti tunová ocelová rakev pro čtyři osoby.

Konstrukčně jsou tanky T-62 hlubokou modernizací tanků T-55, jejichž sériová výroba začala v roce 1961. Největší změnou bylo použití většího 115mm hladkého kanónu 2A20 stabilizovaného ve dvou rovinách, který nahradil drážkovaný kanón D-10T2S, jehož podobnou variantu najdeme například u stíhače tanků SU-100.

Tank T-62 byl také schopen vytvářet vlastní kouřovou clonu přiváděním paliva do výfukového systému, což jeho předchůdce nedokázal. Kromě toho dostal T-62 také zesílený pancíř korby a věže, ale jedná se pouze o silnější vrstvu oceli, protože pancíř byl pouze litý a neměl kompozitní prvky jako tanky nové generace.

Zdroje: Militarnyi, Millitary Today