Ukrajinská experimentální zbraň. Zahájení sériové výroby

Byla zahájena sériová výroba prototypu ukrajinské houfnice 2S22 Bohdana. Rozhodnutí vytvořit další exempláře této zbraně následuje po velkolepých úspěších na frontě, jak píše server Defense Express.

Příští verze houfnic Bogdan zcela nový podvozek. Sériová výroba této zbraně byla financována již na jaře 2022. Ukrajinské houfnice by měly brzy putovat k vojákům. Tanky západní výroby, které dorazí za několik měsíců, budou na frontě podporovány ukrajinským dělostřelectvem.

Ukrajinci s vlastní houfnicí

2S22 Bohdana je první ukrajinská houfnice ráže 155 mm s municí podle standardů NATO. Zbraň vyvinul Novokramatorský strojírenský závod z Kramatorska ve spolupráci s továrnou na nákladní automobily KrAZ. Tato společnost poskytla podvozek pro houfnici, ale nové verze houfnice mají být založeny na jiném, dosud nezveřejněném vozidle.

Ukrajinská zbraň má minimální dostřel 780 metrů a maximální dostřel 40 km s municí HE/AP. S raketovou podporou je houfnice Bohdana schopna ničit cíle až do vzdálenosti 50 km. Přestože první palebné zkoušky prototypu proběhly sotva měsíc před ruskou invazí, Bohdana dokázala svou účinnost v boji a sehrála významnou roli mimo jiné při znovudobytí Hadího ostrova.

Rychlost střelby ukrajinské houfnice je šest ran za minutu. Zbraň je vybavena automatickým nabíjecím systémem a systémem řízení palby od společnosti Siemens. Ukrajinci tvrdí, že během testování se prototypu Bohdana podařilo překročit technické parametry deklarované vývojáři zbraně.

Zdroj: redakce, en.defence.ua, Wikipedia