Nový americký obrněnec AMPV vstoupil do masové výroby. Nahradí legendární M113 z dob války ve Vietnamu. Obrněnec má i klimatizaci

Americké ministerstvo obrany schválilo masovou výrobu obrněnce AMPV. Ten má nahradit dnes už starý obrněný transportér M113 z dob války ve Vietnamu.

Starý obrněný transportér M113 sloužil dobře, ale na moderní bojiště už moc nepatří. Ve službě je od roku 1960 a tak se americká vláda připravuje na kompletní nahrazení moderním obrněným transportérem AMPV. Ten je od základu moderní a má i klimatizaci, což je u jakéhokoliv bojového vozidla vzácnost. Vozidlo má také 360° ochranu před střelnými zbraněmi a k tomu má i reaktivní pancíř na ochranu před raketomety. Stejně jako jeho předchůdce bude mít vozidlo více variant, jako třeba zdravotnickou a minometnou verzi.

Vývoj AMPV začal v roce 2013, kdy byl vytvořen kontrakt americkou vládou. Ten vyhrála společnost BAE Systems. AMPV je založen na podvozku tanku M2 Bradley, takže výroba bude jednoduchá. Samotné vozidlo má dobrou výzbroj, ta se skládá z 3 lehkých kulometů, případně jednoho automatického 40 mm granátometu a 120 mm minometu. Vozidlo je zcela neprůstřelné, včetně oken, a má reaktivní pancíř ze všech stran. Za zmínku stojí také klimatizace, protipožární systém a noční vidění. Maximální rychlost vozidla je 61 km/h a dojezd je až 362 km. Počet členů posádky je 2-6 v závislosti na variantě.

Zdroj: redakce, defence-blog, Twitter, armyrecognition