Ukrajinci si chválí polský granátomet RGP-40 s dostřelem 800 metrů. Polská armáda ho přitom kdysi nechtěla. Ležely ve skladech až do roku 2022

Vojáci ukrajinských speciálních jednotek mají k dispozici velmi dobré vybavení a jedním z nejzajímavějších případů je velmi moderní revolverový granátomet z Polska. Představujeme jeho schopnosti.

Na fotografii níže vidíme vojáka ukrajinských speciálních jednotek, který představuje své vybavení, k němuž patří karabina systému AR-15 a polský revolverový granátomet RGP-40 od společnosti Zaklady Mechaniczne „Tarnów“ S.A.

RGP-40 – granátomet, který polská armáda nechtěla

Společnost Zakłady Mechaniczne „Tarnów“ S.A na jeho tvorbě pracovala v letech 2007-2010 a výsledek práce na veletrhu MSPO 2013 získal ocenění „Obránce“. Štěstí vydrželo až do roku 2016, kdy si polské ministerstvo obrany objednalo 200 granátometů v přepočtu za cca 47 milionů Kč, protože již o rok později byla zakázka zrušena.

Oficiálním důvodem bylo nesplnění požadavků armády ze strany výrobce, mezi které patřily problémy s vytahováním nábojnic u munice vyráběné společností Zaklady Metalowe „DEZAMET“ S.A. Problém se však týkal pouze malé výrobní šarže munice ráže 40 mm od tohoto výrobce, protože nová výroba nebo munice od zahraničních výrobců problémy nevyvolávala.

Takto zůstalo společnosti Zaklady Mechaniczne „Tarnów“ S.A 200 vyrobených a nevyzvednutých granátometů, které ležely v bednách až do roku 2022, kdy byly odeslány na Ukrajinu. Ukrajinci si je velmi pochvalují a jde o jednu z mála konstrukcí schopných střílet na nepřítele na vzdálenost až 800 m.

Stojí za zmínku, že starší granátomety používaly pouze munici 40×46 mm LV schopnou zasáhnout cíle na vzdálenost do 400 m a RGP-40 je jednou z mála konstrukcí schopných používat granáty 40×51 mm MV poskytující dvojnásobný účinný dostřel, jak píše web Military Factory.

Samotný šestiranný revolverový granátomet je na druhou stranu na tuto kategorii zbraní poměrně lehkou konstrukcí, neboť váží 6,5 kg a nabízí dobrou ergonomii a možnost montáže doplňků.

Zdroj: redakce, militaryfactory.com