Rusko představilo svou nejvýkonnější odstřelovací pušku. Dostřel má mít až 7 kilometrů

Rusko představilo svou nejvýkonnější odstřelovací pušku DXL-5. Na jaře 2022 bude zbraň modernizována tak, aby mohla zasahovat cíle vzdálené až 7 km, informuje web Russia Beyond.

Koncem listopadu 2021 představila korporace Lobaev Arms odstřelovací pušku DXL-5. Podle zakladatele podniku Vladislava Lobajeva nejvýkonnější odstřelovací pušku v Rusku.

Zbraň používá munici 12,7 × 99 mm, nebo také .50 BMG (Browning Machine Gun) je náboj, který je oblíben v armádách NATO a kterou odstřelovači používají k likvidaci lehkých obrněných vozidel na vzdálenost až dvou kilometrů.

„Zbraň dokáže na takovou vzdálenost vyřadit například vozidlo Humvee, pokud jej odstřelovač zasáhne do motoru pancéřovou střelou,“ uvedl Jurij Siničkin, vedoucí inženýr korporace Lobaev Arms.

„Právě jsme provedli první testy na střelnici. Zbraň vykázala přesnost menší než 1 MOA (úhlová minuta, což znamená, že rozptyl mezi třemi kulkami ze stometrové vzdálenosti byl menší než 3 cm),“ uvedl Siničkin.

V současné době se vyrábí několik odstřelovačských pušek DXL-5 pro zákazníka z Blízkého východu. Společnost má také projekt nové pušky založené na DXL-5, která bude schopna zasáhnout cíle vzdálené až sedm kilometrů. Tato nová zbraň bude vyrobena a odeslána k testům na jaře 2022.

„Pušku upravíme a použijeme nové hypersonické náboje, které jsme pro ni speciálně vytvořili. Testy proběhnou na jaře příštího roku, jakmile dokončíme současnou zakázku a dodáme všechny zbývající pušky našemu zákazníkovi,“ prozradil vedoucí inženýr Siničkin.

Zdroj: rbth.com