Skvělá kořist. Ukrajinská obrněná podpora v Bachmutu jsou bývalé ruské tanky

V posledních dnech dorazily do Bachmutu nové ukrajinské obrněné jednotky, které se skládají převážně z ukořistěné ruské techniky, jak píše server LA Times. Vysvětlujeme původ a výkon těchto strojů.

Na fotografiích níže vidíme část obrněné podpory pro Bachmut a pouze jeden z viditelných tanků je ukrajinský T-64BV, zatímco ostatní jsou mnohem novější konstrukce získané od Rusů. Na prvním snímku vidíme T-80U, na druhém snímku je něco, co vypadá jako T-72B3 s přídavnými pancéřovými kostkami ERA Kontakt-1 na bočních zástěrách třetího T-72B3 a na čtvrtém snímku výše zmíněný ukrajinský T-64BV.

Rusové již ztratili nejméně 1733 tanků, jejichž ztrátu potvrdily fotografie, z nichž se Ukrajině podařilo ukořistit 546. Ukořistěné tanky byly samozřejmě v různém stavu, od dobrého až po tragický, ale je pravděpodobné, že značný počet z nich byl obnoven do provozuschopného stavu.

Zvláště cenné zde byly tanky T-90A/M, T-80BVM, T-72B3/B3M, kterých se Ukrajině podařilo získat nejméně několik desítek. Naproti tomu T-80U viditelný na prvním obrázku, který je vývojem tanků T-64, nabízí mnohem lepší ochranu než ony.

Schopnosti zabavených ruských tanků

Ruské tanky rodiny T-90A/M, T-80BVM, T-72B3/B3M byly továrně vybaveny francouzskou termovizí, ale to se týká pouze výroby před rokem 2022. Mezitím nová výroba tanků T-80BVM i T-72B3/B3M je již kvůli sankčnímu opatření vybavena mnohem méně kvalitními komponenty, což výrazně degraduje jejich výkon, jak píše server Army Technology.

Kromě toho jsou tanky uvedených řad oproti starším variantám uzpůsobeny k použití delších projektilů a mají lepší třídu reaktivního pancíře, jak se označuje Kontakt-5 nebo Relikt. Přitom tanky rodiny T-72 dosud dodávané na Ukrajinu západními zeměmi, až na výjimky v podobě PT-91 nebo tanků z České republiky, jej postrádaly, což Ukrajinci napravili obalením kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1 (lepší než nic).

Máme tu tedy poměrně zajímavý zvrat, kdy Ukrajinci proti Rusům používají vlastní téměř nejlepší techniku, zatímco Rusové se postupem času musí stále více spoléhat na relikty minulosti nebo odfláknutou novou výrobu. Situace se pro Rusy stane ještě problematičtější, protože Ukrajinci kolem léta obdrží tanky Challenger 2, Leopard 2 a M1A2 Abrams s bojovými vozidly pěchoty Bradley nebo Marder.

Zdroj: redakce, latimes.com, armytechnology.com