Pušky FN F2000 se objevily na Ukrajině. Co umí a proč jsou tak oblíbené?

Ve výzbroji ukrajinských ozbrojených sil byly útočné karabiny FN F2000, které obráncům dodala Belgie. Vysvětlíme vám, co jsou tyto zbraně zač.

FN F2000 je modulární útočná puška vyráběná od roku 2001 belgickou společností Fabrique Nationale de Herstal. Jedná se o zbraň s výrazným tvarem, postavenou v bezzákluzovém systému (bullpup). V rámci pomoci Ukrajině poskytla Belgie obráncům 10 000 různých střelných zbraní, včetně FN F2000.

Ukrajinci s belgickými puškami

Jak uvádí web Mil, FN F2000 používá unikátní a patentované řešení pro vyjmutí nábojnic z komory závěru. U belgické pušky nevedou přímo do výhozního okénka, ale do speciálního kanálku umístěného podél pravé strany hlavně. Zbraň mohou bez úprav používat i leváci.

Puška má ráži 5,56 mm a její zásobník pojme až 30 nábojů. Účinný dostřel pušky FN F2000 je 800 m, přičemž teoretická rychlost střelby této zbraně je 850 ran/min. Po výstřelu střela zrychlí na přibližně 900 m/s.

Jelikož se jedná o modulární zbraň, lze k ní zespodu připojit různé komponenty, včetně lůžka s integrovaným laserovým zaměřovačem, 40mm granátometu FN LG-41 a lůžka s integrovaným taktickým osvětlením. Na druhou stranu lze na montážní lištu Picatinny umístit optický zaměřovač 1,5x a systém řízení palby FCS.

Pouzdro na zbraň je vyrobeno z polymerových materiálů. V budoucnu se plánuje možnost instalace jiných modulů, než které se v současné době používají, na přání zákazníka.

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia