Bulharsko, postsovětská země zaslíbená armádní výrobě výzbroje
Bulharsko je jednou z klíčových zemí, které podporují Ukrajinu, protože pro ni vyrábí velké množství výzbroje a munice. To samé nelze říci o ostatních členech NATO, kteří mají v tomto ohledu velmi malé nebo žádné výrobní kapacity. Vysvětlujeme, co vyrábí Bulharsko.
Podle bulharského ministerstva obrany bude Bulharsko podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba, a hodlá se připojit k evropské iniciativě na dodávku jednoho milionu dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu.
Bulharsko je v současné době největším výrobcem postsovětského vybavení a munice mezi zeměmi NATO. Tato otázka se ukázala jako klíčová, neboť v prvních měsících války dodávky z Bulharska pokryly až třetinu válečných potřeb Ukrajiny, jak píše web DW.
V Bulharsku sídlí řada obranných společností a mezi největší patří například Vazovski Mašinostroitelni Zavodi (VMZ), Arsenal 2000 JSCo nebo Kintex vyrábějící vše od ručních zbraní a munice do nich až po dělostřeleckou munici.
Zde je uvedeno, co může bulharský obranný průmysl dodávat Ukrajině
Bulharské společnosti jsou schopny dodávat Ukrajině minometné granáty ráže 82 a 120 mm a dělostřeleckou munici ráže 122 mm a 152 mm používanou například postupně v systémech 2S1 Karafiát) 2S3 Akacja, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost až 15 nebo 18 km. Hovoříme zde o jednoduchých střelách s nárazovým zapalovačem tvořeným ocelovým tělesem naplněným několika kg TNT.
Přesto je velmi obtížné je získat v ostatních zemích NATO, protože kromě omezené výroby této munice v Polsku nebo České republice zůstává jejich jediným zdrojem Bulharsko nebo takové lokality, jako je Pákistán nebo nyní válkou zmítaný Súdán.
Kromě toho bulharské společnosti zasílají na Ukrajinu také minometnou munici v ruských i NATO rážích. Hovoříme zde například o projektilech HE60 MA ráže 60 mm nebo HE 82M ráže 82 mm, umožňujících ostřelování cílů na vzdálenost kolem 3 km, které se také poměrně často používají ve formě bomb shazovaných bezpilotními letouny.
Také velké množství používaných protitankových zbraní nebo munice pochází z Bulharska. K vidění jsou například jednorázové granátomety DRTG-73 schopné propálit 400 mm pancéřové oceli za reaktivním pancířem na vzdálenost menší než 200 metrů nebo obyčejné granáty PG-7VL, tandemové granáty PG-7VT schopné propálit až 500 mm oceli za reaktivním pancířem nebo termobarické granáty pro granátomety RPG-7, jak uvádí web Military History. Ty také často používají Ukrajinci na improvizovaných bezpilotních letounech „kamikadze“, které způsobují Rusům značné problémy.
K vidění jsou také samonabíjecí kanóny SPG-9, které Ukrajinci montují na vozidla typu buggy a vyzbrojují jimi transportéry rodiny BTR. Je pravda, že na tancích jsou málo, ale jsou užitečné například proti bojovým vozidlům pěchoty řady BMP nebo mohou sloužit jako improvizované dělostřelectvo s dostřelem až 4,5 km díky střelám OG-9VM s tříštivou hlavicí.
Zdroj: redakce, dw.com, military-history.fandom.com