ScanJack 3500 je švédský stroj, který má kořeny v lesnické technice. Nyní pomáhá Ukrajincům odminovat území

V éře, kdy technologie překračuje hranice a otevírá nové možnosti, se jeden švédský vynález stává klíčovým nástrojem v boji proti minovým polím, která zůstávají jako smrtící dědictví konfliktů po celém světě. ScanJack 3500 vyvinutý v malé švédské firmě Scanjack AB, se nyní uplatňuje v praxi daleko od švédských lesů, a to na bojištích Ukrajiny.

Začátek cesty ScanJacku 3500 sahá do roku 1998, kdy se Scanjack AB zaměřil na vytvoření odminovacího stroje pro humanitární mise. Inspirací pro jeho vývoj byla potřeba účinného nástroje pro odstraňování výbušných zařízení z válečných zón, který by byl schopen pracovat na hlubších úrovních než tradiční metody, píše portál Technology.

Zajímavé je, že ScanJack 3500 vychází z modelu John Deere 1710D, což je lesnický traktor. Lesnická technika je dobrým základem pro odminovací stroje, protože má samozřejmě vynikající terénní schopnosti a může jezdit stejně dobře oběma směry, protože pracoviště řidiče se může otáčet. Při čištění pole od nášlapných min jezdí ScanJack 3500 v opačném směru – modul kabiny se valí za odminovacím bubnem.

ScanJack 3500, s váhou téměř 40 tun, je vybaven dvěma motory a speciálním mechanismem, který využívá dva bubny s 76 nárazovými řetězy. Tyto řetězy se otáčejí a při dopadu na povrch země ničí nebo aktivují miny do hloubky až 40 cm. Tento systém umožňuje efektivní a bezpečné odminování s minimálním rizikem pro obsluhu, která je chráněna pancéřovanou kabinou.

Význam ScanJacku 3500 se zvýšil, když byl vybrán švédskými a nizozemskými ozbrojenými silami a používán v rámci mírových misí OSN a v humanitárních operacích v Chorvatsku a Libyi. Jeho schopnosti byly rovněž testovány v bojových podmínkách na chorvatských polích, kde prokázal vysokou efektivitu a bezpečnost.

Jeho role se nyní rozšířila na Ukrajinu, kde pomáhá ozbrojeným silám v odminování území osvobozených od okupace. Ukrajinští vojáci absolvovali výcvik ve Švédsku, aby se naučili ovládat tento pokročilý systém, což dokazuje jejich odhodlání a schopnost adaptace.

Zdroj: Technology