Vypadá jako obyčejná tužka. Tento nástroj ale zachraňuje ukrajinské životy

Specialisté v jednom z ukrajinských závodů společnosti Ukroboronprom vyvinuli prototyp výrobku , který nazvali SF-1, pro spalování kovů, který je navenek podobný tužce, jak píše server Mil. Tento nástroj by mohl pomoci při odminování území osvobozených od ruské okupace.

Výrobek obsahuje exotermickou práškovou směs, která mimo jiné účinně spaluje kovové nábojnice, jež se nacházejí v munici. Tím dojde k neutralizaci výbušniny. Odborníci již pracují na technologii pro dálkové použití SF-1, a to integrací zařízení s bezpilotními letouny. To podle tvůrců zlepší kvalitu odminování a zachrání životy.

„Tužka“ na ochranu lidských životů

Společnost, která vyvinula prototyp se specializuje na odminování a získala certifikát k provádění odminovacích operací na ukrajinském území.

Kromě toho má společnost Ukroboronprom vlastní centrum pro humanitární odminování, kde pracují špičkoví odborníci. V roce 2010 firma získala akreditaci OSN pro služby v oblasti odminování.

Krajina po okupaci

Vývoj účinných odminovacích nástrojů je o to důležitější, že Rusové po svém stažení z dotčených území zanechávají na území velké množství výbušnin. V Kyjevské oblasti Rusové zanechali granáty a další nebezpečné nálože mimo jiné v plastových kelímcích, nábytku i dětských kočárcích, jako např. sovětské protitankové miny TM-62M i moderní protipěchotní miny. Rusové na Ukrajině používají mimo jiné POM-3 Medalion. Jedná se o miny, které detekují lidské kroky a dokáží je odlišit například od kroků zvířat. Použití těchto zbraní je zakázáno takzvanou Ottawskou úmluvou z roku 1997.

Zdroj: redakce, Ukroboronprom, mil.in.ua