Hacker ovládl na dálku traktor a spustil na něm hru z 90. let. Jak to dokázal?

Hacker s přezdívkou Sick Codes předvedl způsob, jak se nabourat do systému traktoru John Deere, což by mohlo zemědělcům umožnit, aby si zařízení opravili sami. Přitom si na digitálním ovládacím displeji spustil hru DOOM.

Když se řekne technologická inovace, pravděpodobně se nám hned nevybaví zemědělský sektor. Mezitím, co se zemědělství stále více automatizuje, zavedla společnost John Deere záludné digitální blokování, které brání majitelům, aby si své zařízení opravili sami. Zemědělci jsou tak nuceni obracet se na oficiální servisní středisko společnosti po diagnostice vadných dílů traktoru.

Ukázalo se však, že existuje způsob, jak tento systém na traktorech John Deere prolomit, jak upozornil server Wired. Minulý víkend na konferenci DefCon v Las Vegas hacker s přezdívkou Sick Codes nastínil způsob, jak odstranit bezpečnostní funkce výrobce traktorů, což by mohlo vrátit možnost oprav do rukou zemědělců tím, že by se mohli podívat mimo výchozí uživatelské rozhraní.

Australský hacker se nejen naboural do systému traktoru John Deere, ale úspěšně spustil ikonickou střílečku z roku 1993 na jeho digitální ovládací obrazovce. Svým úspěchem se pochlubil na Twitteru. Jak je vidět na přiloženém videu, hra DOOM byla vhodně upravena. Místo běhání se zbraněmi a zabíjení démonů se nyní hra skládá z řízení traktoru, sklízení kukuřice pro zlepšení zdraví a lovení uprchlých zmutovaných prasat.

Hackování traktorů John Deere

Odstranění bezpečnostních prvků výrobce přitahuje větší pozornost k hnutí právo na opravu, které vychází z předpokladu, že majitelé komerčních elektronických zařízení by měli mít přístup k levným možnostem opravy, pokud si ji nemohou provést sami.

Zdroj: wired.com