Co by se stalo, kdyby dnes do Země narazil asteroid?

Neočekává se, že by asteroid v dohledné době narazil do Země, ale vesmírné agentury na ně pro jistotu dohlížejí. V závislosti na velikosti vesmírného kamene by mohl dopad asteroidu znamenat událost na úrovni vymírání a vědci vytvořili simulace, aby zjistili, jak moc by mohl být ničivý, píše server NYPost.

Pokud jste viděli film od Netflixu Nedívej se vzhůru, možná vás potenciální dopady asteroidů znepokojují. Ne všechny asteroidy by však znamenaly konec lidstva. Vesmírný kámen by musel být hodně velký, aby nás všechny zabil. Vědci se domnívají, že asteroid, který vyhubil dinosaury, byl široký asi 12 kilometrů.

Pokud by asteroid této velikosti dopadl na Zemi dnes, situace by se okamžitě změnila kvůli síle dopadu a jeho dopadu na životní prostředí. Odborníci se domnívají, že bychom zažili požáry, tlakové vlny, tepelné záření, velký kráter, kyselé deště a obří tsunami, pokud by asteroid narazil do vody.

„Veškerý popel z požárů a jemnozrnné úlomky z dopadu se budou dlouho držet v atmosféře a vznikne takzvaná impaktní zima. Bude to blokovat sluneční světlo a všechen ten popel padající do oceánu okyselí jeho svrchní vrstvy,“ řekl Britt Scharringhausen, docent fyziky a astronomie z univerzity Beloit College. „Takže spálíte věci, zabijete všechno v oceánu a zmrazíte Zemi, která projde asi dvěma roky neustálé zimy,“ dodal.

Scharringhausen si nemyslí, že by po dopadu velkého asteroidu zahynul veškerý život na Zemi. Někteří malí živočichové přežili náraz asteroidu, který zabil dinosaury. Pokud by lidé přijali správná opatření, je možné, že by také přežili. „Ne všechno zemře. Pokud myslíme na lidi, způsob, jak přežít, by byl dostat se pod zem. „Možná bychom to mohli přečkat v bunkru, pokud máme zásoby, abychom přečkali období zimy, kdy nemůžeme vypěstovat žádné jedlé potraviny.

Plány na záchranu Země před asteroidy

Někteří odborníci se obávají, že Země ještě není připravena na obranu před potenciálně smrtícími asteroidy. Generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk kdysi vyvolal obavy svým tweetem: „velký kámen nakonec Zemi zasáhne a my v současné době nemáme žádnou obranu.“ Nasa se však zabývá některými obrannými metodami. Nedávno zahájila misi DART.

„DART je vůbec první mise, která se věnuje zkoumání a demonstraci jedné z metod vychýlení asteroidu změnou jeho pohybu v prostoru prostřednictvím kinetického nárazu,“ uvedla NASA. Loď DART by měla v září narazit do malého asteroidu Dimorphos s cílem vychýlit jej z dráhy.

Zdroj: nypost.com