První a zatím jediné snímky vzácné obří krysy. Nový druh má téměř půl metru na délku

Tým z Melbournské univerzity a Národní univerzity Šalamounových ostrovů pořídil první a zatím jediné snímky vzácné obří krysy z Vangunu. V rámci svého projektu skupina nastražila kamerové pasti s pomocí tipů místních obyvatel a studovala snímky, aby zvířata identifikovala.

Místní obyvatelé žijící na Šalamounových ostrovech již mnoho let vyprávějí o velkých krysách, které šplhají po stromech a svými zuby rozbíjejí kokosové ořechy. Protože tyto krysy nebyly vědci zkoumány, nevědělo se, zda se jedná o unikátní druh, nebo zda jsou tyto historky dokonce pravdivé. V roce 2017 se na ostrovy vydal tým vědců z Fieldova muzea v Chicagu s úmyslem zjistit pravdu, uvádí portál Phys.

Podařilo se jim pozorovat několik krys a jednu se jim dokonce podařilo odchytit a odebrat vzorky kůže, které odvezli zpět do Chicaga. Z pozorování vyplynulo, že krysy pravděpodobně vážily v průměru 1 kilogram a měřily na délku až 45 centimetrů – tedy přibližně třikrát až čtyřikrát více než běžné hnědé nebo černé krysy. Po provedení analýzy DNA vzorku kůže tým zjistil, že se skutečně jedná o dosud neznámý druh krysy – pojmenovali ji Uromys vika.

Chicagskému týmu se však nepodařilo žádnou z krys zachytit na film, a proto vytvořili ilustrace, které jsou jedinými snímky, které měli vědci dosud k dispozici ke studiu. Pro tuto novou studii výzkumný tým rozmístil několik kamerových pastí na místech doporučených místními obyvateli ostrova Vangunu. Jejich experiment byl úspěšný – týmu se podařilo pořídit 95 snímků krys, které po analýze odhalily, že se jedná o čtyři jedince.

Vědci naznačují, že jejich úsilí přišlo možná právě včas, protože se zdá, že krysy během několika let pravděpodobně vyhynou kvůli těžbě dřeva, která ničí jediné místo jejich výskytu.

zdroj: Phys