Vědci odhalili tvář „upíra“. Rekonstrukci umožnila DNA

Vědci s využitím nejnovějších poznatků techniky a medicíny zrekonstruovali tvář muže, který žil na počátku 19. století a byl podezřelý z upírství. Výsledkem své práce se pochlubili na internetu.

Odborníci ze společnosti Parabon NanoLabs a Laboratoře pro identifikaci DNA ozbrojených sil USA ukázali na konferenci International Symposium on Human Identification ve Washingtonu DC rekonstruovanou tvář muže, který žil na počátku 19. století. Rekonstrukce jeho vzhledu byla umožněna pomocí nejmodernějších pokročilých laboratorních a bioinformatických technik analýzy DNA.

Vědci odhalili tvář „upíra

EIN Presswire uvádí, že výše uvedené analýzy byly provedeny na ostatcích neznámého muže, původně identifikovaného jako JB55 (na rakvi byly mosazné kolíčky s vyrytým nápisem JB55), které byly objeveny v roce 1990 v Griswoldu ve státě Connecticut v USA. Podle prvotních zjištění byl zemřelý muž středního věku a trpěl tuberkulózou. Odborníci se domnívali, že jeho tělo bylo exhumováno a znovu pohřbeno.

O tom mělo svědčit uložení jeho těla, které se podobalo praktikám používaným při tzv. protivampýrských pohřbech. V tomto případě šlo o zkřížené končetiny ve tvaru písmene X na hrudi. Dříve se věřilo, že to pomůže zastavit údajné upíry vstávající z hrobu. Podobné praktiky se používají po celém světě, včetně Polska, jak jsme informovali zde. Například v obci Pień narazili badatelé z Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni na pozůstatky ženy se srpem na krku a visacím zámkem na palci levé nohy.

Prověření dostupných historických záznamů přivedlo odborníky k hrobu další osoby pohřbené na stejném hřbitově jako JB55. Na jejím náhrobku je uveden nápis, odkazující k muži jménem „John Barber“. Vědci dospěli k závěru, že pohřbená osoba by mohla být příbuzná s JB55, a proto byla do studie zahrnuta i DNA tohoto muže.

Zdroj: parabon-nanolabs.com, EIN Presswire