Nedaleko Kyjeva našli britské letouny. Stroje jsou pozůstatkem druhé světové války

Nedaleko Kyjeva byly nalezeny pozůstatky britských stíhacích letounů Hurricane z druhé světové války, jak píše web The Guardian. Stroje byly pohřbeny v lese. Jedná se o stíhací letouny, které Británie poslala do SSSR poté, co nacistické Německo v roce 1941 zahájilo invazi do země. Stroje byly darovány v rámci takzvaného programu Lend-Lease, který financovaly Spojené státy.

Na Ukrajině byl učiněn neobvyklý objev. V lese nedaleko Kyjeva byly nalezeny pozůstatky až osmi britských stíhacích letounů Hawker Hurricane. Byly nalezeny náhodou při práci na kontrole oblasti, kde byla objevena nevybuchlá bomba z druhé světové války. Podle leteckých odborníků je to poprvé, co byly na Ukrajině nalezeny pozůstatky tolika letounů

Hawker Hurricane – stroje nalezené nedaleko Kyjeva

Podle služby bylo v letech 1941 až 1944 do SSSR odesláno celkem 3 000 stíhacích letounů Hurricane. Většina z nich byla zničena v boji nebo později rozebrána. Některé exempláře však byly po válce záměrně rozbity a zakopány. Sověti se tak vyhnuli placení za americkou techniku. Program Lend-Lease totiž stanovil, že musí zaplatit za veškeré darované vojenské vybavení, které zůstalo po skončení bojů neporušené.

Přesně takový byl osud stíhaček Hurricane nalezených na Ukrajině. Než stroje dopadly na zem, Sověti z nich odebrali. Mimo jiné palubní zbraně, avioniku a radiostanice, které mohly být užitečné. Během války se Hurricany těšily velké úctě. Byly snadno ovladatelné a zároveň schopné zasadit nepříteli těžká zranění. Tyto jednomístné jednomotorové letouny, které navrhla a vyrobila britská společnost Hawker Aircraft, poprvé vzlétly v roce 1935, sériová výroba začala v roce 1937 a pokračovala až do roku 1944.

Hawker Hurricane byl vyvinut jako dolnoplošník s kovovou kostrou a částečně plátěným potahem o délce 9,82 m, rozpětí křídel přibližně 12 m a výšce téměř 4 m. Jeho maximální vzletová hmotnost činila 3 480 kg a stroj byl schopen vyvinout maximální rychlost 547 km/hod. Jeho výzbroj tvořily čtyři kanóny Hispano Mk II ráže 20 mm a 110 nebo 230 kg leteckých pum, jak uvádí web Aircraft.

Hawker Hurricane je pravděpodobně známější jako hvězda bitvy o Británii. Ačkoli byl konstrukčně i technologicky horší než stíhací letoun Supermarine Spitfire, který byl vyvíjen ve stejné době, právě on přispěl ke zničení více nepřátelských letadel v bitvě než jakákoli jiná britská zbraň.

Zdroj: redakce, theguardian.com, aircraft.fandom.com