Americké stíhací letouny F-16 s raketami míří do Rumunska v obavách z hrozící války na Ukrajině

Ze základny v Německu vyslali američané do Rumunska blíže nespecifikovaný počet stíhacích letounů F-16C Viper v reakci na znepokojivé posilování sil Ruska podél jeho hranic s Ukrajinou, informuje server The Drive.

Vyslání stíhaček F-16 je součástí širšího úsilí o posílení sil NATO na jeho východním křídle s cílem uklidnit členy aliance, mezi něž Rumunsko patří, a odradit Rusko. Děje se tak mimo jiné v době, kdy se američtí představitelé stále více obávají možnosti, že Kreml v nadcházejících dnech zahájí novou rozsáhlou vojenskou operaci proti Ukrajině.

„Letouny F-16 významně posílí odstrašující pozici NATO v jejím jihovýchodním regionu a poskytnou dodatečnou podporu ochrany vzdušného prostoru v oblasti Černého moře,“ uvedl zástupce velitele Spojeneckého velitelství vzdušných sil NATO Pascal Delerce.

Po příletu se americké letouny připojí k italským stíhačkám Eurofighter Typhoon, které již v Rumunsku slouží v této roli od prosince. Letectvo i NATO zároveň daly jasně najevo, že tyto stíhačky přiletí právě v reakci na mimořádně znepokojivé posilování sil Ruska podél jeho hranic s Ukrajinou i v sousedním Bělorusku.

Zdroj: thedrive.com