Ukrajinci zničili obávanou zbraň sovětské éry. Co tato zbraň umí a proč se jí piloti letadel bojí?

Ukrajinci zničili vyspělý ruský protiletadlový systém Buk poblíž Kyjevské oblasti. Jedná se o zbraň, která byla určena k neutralizaci vzdušných sil obránců, píše server Ukrinform.

Ukrajinci nedávno zabavili komponenty patřící ke dvěma různým sadám zmíněného systému. 9K37 Buk je systém řízených střel země-vzduch. Systém byl vyvinut koncem 70. let a jeho hlavním úkolem je boj proti letadlům, vrtulníkům a řízeným střelám.

Systém Buk ve válce na Ukrajině

Přestože Rusové chtěli Bukem kompenzovat své dosavadní ztráty, v mediálním prostoru se pravidelně objevují zprávy o úspěšném zachycení nebo zničení těchto systémů ukrajinskými vojáky. Z dobrého důvodu je pro obránce neutralizace těchto zbraní prioritou. 9K37 Buk je schopen tyto zbraně značně poškodit.

Verze M1-2 dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 35 km a ve výšce 22 km, nejnovější verze systému, nazvaná Buk-M3, používá střely schopné zasáhnout cíle na vzdálenost až 70 km a ve výšce až 25 km (podle Rusů dokonce 35 km).

Střely komplexu jsou vybaveny raketovým motorem na tuhé palivo, který jim umožňuje dosáhnout nadzvukové rychlosti 4320 km/h. Jedna střela je dlouhá 5,5 m a váží 690 kg, z čehož 70 kg tvoří hmotnost bojové hlavice.

Zdroj: ukrinform.net, Wikipedia