Su-25 v ukrajinském kotli. Piloti ukázali, jak operují v malých výškách

Bachmut je jedním z ukrajinských měst, kde probíhají intenzivní boje proti ruským okupantům. Ukrajinští vojáci používají k obraně svého území dostupnou vojenskou techniku, včetně bezpilotních letounů a letadel. Na internetu jsou k vidění záběry, na nichž jsou vidět útočné letouny Su-25, vyzbrojené raketovými bunkry B-13L pro neřízené střely S-13, které operují v malých výškách právě v Bachmutské oblasti, jak uvedl server The Drive. Připomínáme, co jsou tyto stroje zač.

Na internetu se objevilo video, na němž je vidět dvojice ukrajinských letounů Su-25 vyzbrojených raketovými zásobníky B-13L pro neřízené střely S-13. Stroje operují v okolí Bachmutu, města, kde probíhají ostré boje mezi Rusy a Ukrajinci. Působení v takto „horké“ oblasti vyžaduje velké zkušenosti a odvahu. Právě zde Ukrajinci vytvořili takzvaný „kotel“, aby odřízli část ruských sil od zbytku jednotek.

Stroje Su-25 operují v Bachmutu

Na záběrech je vidět, že piloti ukrajinských Su-25 používají světlice a létají v malých výškách. Piloti používají taktiku, která je známá také jako NAP (Nap-of-the-earth) nebo „objímání země“. Kromě létání v nízké výšce tato taktika zahrnuje také využití geografických podmínek terénu, např. údolí, kopců, aby se skryla přítomnost, ztížilo se zaměření nepřátelskými radary a zabránilo se zasažení nepřátelskou palbou.

Su-25 (v kódu NATO Frogfoot) jsou jednomístné útočné letouny zkonstruované v konstrukční kanceláři Suchoj, které od vypuknutí války na Ukrajině hrají důležitou roli při obraně ukrajinského vzdušného prostoru a útocích na ruské pozice ze vzduchu. Stojí však za zmínku, že stroje, jejichž sériová výroba byla zahájena v roce 1980, používají také Rusové. Navzdory svému stáří si na bojišti stále vedou dobře, i když zdaleka nedosahují standardů, které nabízejí nejnovější západní stíhačky.

S délkou 15,53 m, rozpětím křídel 14,36 m a výškou 4,80 m se letouny mohou pohybovat maximální rychlostí 950 km/h. Jeho základním prvkem je 10 pylonů schopných nést výzbroj o celkové hmotnosti 4 340 kg. Ta může zahrnovat rakety vzduch-vzduch a vzduch-země, jako jsou Ch-23, Ch-25ML, R-3S nebo R-60. Stroj může být dovybaven dalšími zásobníky, včetně zásobníků pro nesení raket S-25 ráže 340 mm nebo zásobníku pro neřízené rakety S-13L, jak uvádí server Airforce Technology.

Zdroj: redakce, airforce-technology.com, thedrive.com