Pět zbraní NATO, ze kterých má Rusko strach

Bombardéry, letadla nebo taky letadlové lodě a rakety. To jsou zbraně, které má NATO a s kterými se může Rusku postavit, píše server Atlantic Council. Z jakých zbraní má Rusko největší strach?

Britský tank Challenger 2

Tank Challenger 2 je páteří britských tankových sil a v případě, že by se Británie zapojila do evropského konfliktu proti Rusku, stál by v čele těžké obrněné techniky. Vzhledem k tomu, že nejvyspělejší tanky světa proti sobě ještě nestály (první válka v Perském zálivu proběhla před 25 lety a ani Izrael nevedl tankovou bitvu proti obrněným vozidlům ruské výroby více než 30 let), bylo by předpovídání, jak by si Challenger 2 vedl proti ruským tankům, jen domněnkou. Challenger 2 váží 63 tun a je rozhodně těžší než různé modely tanků T-72 o hmotnosti 40 až 50 tun, které Rusko používá, včetně T-72B3 a T-90.

Německá ponorka typu 212

Jestliže dieselové ponorky děsí americké námořnictvo, ruské námořnictvo se nemůže těšit na to, až se vypořádá s německou mimořádně tichou ponorkou Typu 212. Ponorka Typu 212 je vyzbrojena torpédy DM2A4 a také torpédy WASS 184 a Blackshark. Plánuje se její vybavení střelami IDAS, odpalovanými z torpédometů ponorky, které mohou zasahovat vzdušné, pozemní i námořní cíle.

Eurofighter Typhoon

Letoun Typhoon používají německé a britské vzdušné síly, které jsou členy NATO, u nichž je pravděpodobnější, že se ve východní Evropě setkají s Rusy, a italské a španělské vzdušné síly. Ačkoli má některé prvky stealth, je Typhoon spíše stíhačkou typu dogfighter než letounem F-22.

Eurocopter Tiger

Různé verze helikoptéry Tigeru s rychlostí přibližně 291 km/h jsou vyzbrojeny protitankovými střelami Hellfire, Spike, PARS 3 a HOT 3, raketami vzduch-vzduch Mistral a raketami vzduch-země. Tiger se v omezené míře účastnil bojů během francouzských a německých operací v Afghánistánu a Libyi. Pokud však vypuknou válečné akce mezi NATO a Ruskem, bude Tiger pronásledovat ruské tanky.

Izraelská raketa Spike

Spike je přenosná protitanková řízená střela čtvrté generace s dvoustupňovým hnacím motorem a kumulativní bojovou hlavicí, vyvinutá a vyráběná izraelskou zbrojovkou Rafael Advanced Defense Systems. Existuje několik různých typů této střely, z nichž některé mohou být zastavěny do různých zbraňových systémů. Je zařazena do výzbroje řady států, včetně České republiky, kde je využívají obrněné transportéry Pandur II.

Proč je izraelská zbraň na seznamu smrtícího vybavení NATO? Protože raketu Spike používá řada členů NATO, včetně Belgie, Velké Británie, Chorvatska, Německa, Itálie, Nizozemska, Polska, Portugalska, Slovinska a Španělska.

Zdroj: atlanticcouncil.org