Živá bytost, která nežije. Modulární tělo umožní nahradit nemocný orgán novým

Biolog Cornelis Vlasman si představuje lidské tělo jako fungující biologický systém LEGO. Ve svém (fiktivním) experimentu vytvořil OSCARA, živou organickou bytost z vlastních buněk, která však funguje s pomocí technologie. Systém OSCAR je navíc plně modulární a jednotlivé díly lze vyměňovat a vytvářet tak jedinečné uspořádání, jak píše server Popular Mechanics.

Na několik let starém videu, které nedávno objevil Andrei Tapalaga z Newsbreaku, Vlasman ukazuje, jak se jeho mozkový modul, který je plně elektrickým zařízením, připojuje k plicnímu modulu. Moduly spolu začnou okamžitě komunikovat. Poté Vlasman přidá modul ledvin a propojí dva různé moduly končetin, aby uvedl organismus do pohybu.

Vlasman říká, že tento prototyp s krevním oběhem a nervovými signály přenášenými prostřednictvím konektorů mění lidské tělo z uzavřeného systému na systém s otevřeným zdrojem. „Pokud nějaký orgán onemocní, můžete ho jednoduše nahradit novým,“ říká a zároveň naznačuje, že v případě potřeby byste mohli tělo vylepšit o další modul končetin. „Modulární tělo se stává proměnlivým a přizpůsobivým všem situacím.“

Experiment demonstruje sílu výzkumu kmenových buněk, který z nich dokáže vytvořit lidskou tkáň, a zároveň poukazuje na interakci mezi technologií a lidským tělem. K fungování systému OSCAR je zapotřebí mnohem více než jen buňky, protože moduly ve Vlasmanově experimentu potřebují ke své funkci elektrický mozek. Vlasman však ukazuje, že místo tisku identických kopií orgánů jako náhradních dílů bychom mohli postupovat jinak.

Zdroj: popularmechanics.com, redakce