Zoufalství ruské armády. Rusové sundávají reaktivní pancíř ERA z tanků, které dodala i Česká republika. K čemu ho potřebují?

Zdá se, že Rusové mají stále větší problémy se sháněním náhradních dílů pro své tanky. Zoufalství nutí armádu hledat součástky ve vracích. Vysvětlujeme, proč jsou kostky reaktivního pancíře ERA tak cenné.

Na internetu se objevila fotografie, na níž je vidět rozebraná „kostka“ ERA poškozeného ukrajinského tanku T-72B poblíž města Izium v Charkovské oblasti. Zdá se, že tank je tam už tři měsíce a Rusové ho z nějakého důvodu nepřemístili, jak píše server Euromandian.

Není to poprvé, co se to stalo, protože dříve to byli Ukrajinci, kdo z neopravitelných ruských tanků sundal kostky reaktivního pancíře. Ty nakonec přešly mimo jiné na tanky T-72 dodávané Polskem a Českou republikou.

Reaktivní pancíř – zvýšená ochrana proti malým protitankovým zbraním

Reaktivní pancíř jsou přídavné ocelové kazety naplněné výbušnou náplní, které se aplikují na hlavní pancíř tanku, který je nyní vícevrstvou konstrukcí využívající pancéřovou ocel, kompozity, keramiku, kevlar, oxid hlinitý, wolfram nebo ochuzený uran ve speciálním poměru. Tato směs poskytuje mnohem lepší ochranu než pancéřová ocel při mnohem nižší hmotnosti a tloušťce. Například 70 mm moderního pancíře může poskytnout ochranu na úrovni několika set mm pancéřové oceli.

Výše zmíněné kostky ERA, jejichž zkratka pochází z anglického explosive reactive armour, výrazně zvyšují ochranu proti zbraním používajícím kumulativní hlavici (HEAT). Stručně řečeno, při nárazu do krychle dojde k předčasné detonaci kumulativní hlavice střely a střepiny z náboje způsobí rozptýlení.

Pancéřování ERA může také omezit výkon kinetických průbojných hlavic APFSDS tím, že naruší jejich trajektorii, ale účinnost je mnohem nižší než u hlavic HEAT.

Výrobci ručních protitankových zbraní samozřejmě našli způsob v podobě použití dvojité hlavice (tandemové), kdy první ničí vrstvu ERA a druhá již bez překážek propálí základní pancíř. Výrobci pancířů zase začali používat druhou vrstvu oddělenou od první vrstvy distančními vložkami. Příkladem je ruský reaktivní pancíř Relikt (používaný mimo jiné na T-72B3M) nebo ukrajinský Duplet (T-84 Opłot).

Ty jsou však vzácné, takže moderní systémy ze západu jako Javelin, NLAW, Panzerfaust-3 nebo RGW90 mohou snadno porazit starší řešení jako Kontakt-1 nebo Kontakt-5. Je však třeba poznamenat, že i starší reaktivní výzbroj je lepší než nic, protože Ukrajinci také používají mnoho staršího vybavení.

Stojí za zmínku, že Rusové mají obrovské problémy s logistikou v podstatě čehokoli a nedávné ukrajinské útoky s použitím kompletů HIMARS na ruské muniční sklady tento špatný stav ještě zhoršily. Je možné, že při hledání náhradních dílů nařídili místní ruští velitelé prohledat opuštěné vraky.

Zdroj: euromandianpress.com, Wikipedia