Z tanku starého 60 let udělali obrněnou bestii. Turci modernizují svůj tank M60. Snaží se ze starých strojů vyždímat plný potenciál

Turecká armáda převzala první tank M60A3 modernizovaný na standard TİYK-M60A3 od místní zbrojovky Roketsan. Modernizace je velmi hluboká a zahrnuje mimo jiné výměnu celé, několikatunové věže s výzbrojí. Jaké jsou schopnosti modernizovaných strojů?

Některé země se starých tanků snadno zbavují prodejem a sešrotováním, jako Polsko se svými T-55 nebo Nizozemsko se svými Leopardy 1. Jiné se snaží ze starých strojů vyždímat plný potenciál.

Tank TİYK-M60A3 je kombinací korby starého tanku M60 s moderní věží. Ačkoli hlavní výzbroj tanku v podobě 105mm kanonu zůstala nezměněna, Turci skokově rozšířili možnosti více než 60 let staré techniky. A to díky věži pojmenované MZK 105mm. Je nízkoprofilové konstrukce a lehčí než původní. To umožnilo vyčlenit rezervu hmotnosti pro přídavné pancéřování, jak uvádí web Defense Express.

Ačkoli hlavní výzbroj tanku zůstala nezměněna, kanon ráže 105 mm byl kombinován s nabíjecím automatem, který obsluhoval věžový zásobník s první dávkou munice (18 nábojů). Tato změna snížila počet členů posádky na tři (kromě nabíječe). Součástí modernizačního balíčku je také nový systém řízení palby, senzory a obranný systém, který varuje před osvětlením laserovým paprskem a automaticky reaguje odpálením kouřových granátů.

Nakonec má být 105mm MZK doplněn o dálkově ovládané palebné postavení s kulometem ráže 12,7 mm. Ačkoli tato změna nebyla provedena u první jednotky, modernizované tanky mají také dostat dodatečné pancéřování korby.

Tanky M60 v turecké službě

Turecké tanky M60 jsou zajímavým příkladem modernizace staré obrněné techniky v situaci, kdy řada zemí své starší tanky vyřadila již před mnoha lety. M60 je více než 60 let stará konstrukce, která byla v americké armádě nahrazena tanky M1 Abrams. Ve světě je však stále ve výzbroji mimo jiné Turecka, Saúdské Arábie, Bosny a Hercegoviny, Egypta a Jordánska.

Dlouhá léta používal M60 také Izrael, kde došlo k pravděpodobně nejzávažnější změně ze všech uživatelů tohoto stroje. Ve variantě nazvané Sabra totiž izraelské M60 dostaly 120mm kanony. Poté, co byly tyto stroje staženy z izraelské služby, zakoupilo várku tanků Turecko, jak píše server Army Technology.

Kromě tanku TİYK-M60A3 je to mimo jiné tank M60TM, který v současnosti tvoří základ turecké obrněné výzbroje Ankara disponuje více než 600 stroji tohoto typu, stejně jako více než 700 staršími M48 (vozidla jsou zastaralá a postupně stahovaná), stejně jako tanky Leopard 1 a Leopard 2, používané mimo jiné během bojů v Sýrii.

Rozsah modernizace tanků TİYK-M60A3 naznačuje, že Turci plánují ponechat tyto stroje ve službě ještě mnoho let. Jak poznamenává Roketsan, není také vyloučeno, že stávajícím uživatelům tanků M60 nabídnou modernizaci na nový standard.

Zdroj: redakce, defense-ua.com, army-technology.com