Legendární bombardér B-52 slouží americké armádě už 70 let. Teď zažívá znovuzrození
Těžký letoun byl průkopníkem mezi nosiči jaderných zbraní a po dílčích modernizacích zůstane dál ve službě minimálně do poloviny tohoto století, napsal Newsweek.
Jeden z nejstarších dosud používaných „strojů“ americké armády zaznamenal v posledních letech něco jako znovuzrození. Bombardér B-52 začal Spojeným státům pomáhat držet krok se dvěma největšími rivaly – Čínou a Ruskem, kde rychle vyvíjejí nové zbrojní technologie. Letoun, který poprvé vzlétl v roce 1952, je podle vojenských expertů stále nejlepší sázkou na to, aby mohly USA v případě konfliktu „diktovat hru“.
„B-52 zůstává součástí jaderného programu americké armády,“ prohlásilo úderné velitelství amerického letectva, které je pověřené strategickým zastrašováním. „Původní vysokorychlostní bombardér proto nyní nosí řízené střely dlouhého doletu, které je schopný bez problémů z paluby odpalovat.“
Velení letectva bombardér vyzbrojilo raketami Long Range Standoff (LRSO) s jadernými hlavicemi, které jsou schopné zasáhnout cíl až do vzdálenosti 2 500 kilometrů. Aby byla zajištěna kompatibilita s touto novou zbraní, je letoun také vybavený novou elektronikou a hardwarem.
„Tato úctyhodná platforma z 60. let prochází rozsáhlou modernizací, včetně nového radaru, nových motorů i vylepšenou schopností jaderného velení, řízení a komunikace,“ prohlásila Jennifer Wongová, hlavní programová ředitelka bombardérů u společnosti Boeing, který B-52 celá ta dlouhá léta vyrábí. Řekla, že americké letectvo v současné době vyzbrojuje 76 válečných letounů a bude v tom pokračovat. Včetně instalace nejnovějších satelitních komunikačních systémů.
Wongová tvrdí, že bombardér bude hrát i hlavní roli nosiče hypersonických raket. To znamená střel, které jsou schopné letět minimálně pětinásobnou rychlostí než je rychlost zvuku.
„Žádné jiné bojové letadlo na světě nemůže nést tak těžký náklad rychleji a na větší vzdálenost,“ řekla Wongová. „B-52 může díky doplňování paliva za letu zaútočit na kterékoli místo na zeměkouli během několika hodin od domovských základen. Žádná jiná země takovou schopnost nemá. Může nést i velké rakety na křídlech, proto chceme aby letoun ještě několik desetiletí v armádě vydržel,“ vysvětlila.
V minulosti přitom už sehrál významnou roli i v konvenčních válkách ve Vietnamu, Iráku, Afghánistánu i Sýrii a za svůj život získal mnoho přezdívek. Včetně nelichotivé „Big Ugly Fat Fellow“ (Velký ošklivý tlustý chlapík).
V prvních desetiletích služby byla pro B-52 jediná soupeřící supervelmoc – Sovětský svaz. Jeho kolaps na počátku 90. let ale drasticky zastavil i ruskou armádu. Výroba pokročilých zbraní se obnovila až po nástupu Vladimira Putina, který se rozhodl prolomit nejpokročilejší obranu Spojených států. Během této doby se pustila do masivního zbrojení i Čína a její lidově osvobozenecká armáda brzy technicky předstihla Rusko.
Obě velmoci začaly pracovat také na vlastních bombardérech konkurujících americkému veteránovi. Rusové vyvinuli Tupolev Tu-95, kterému vojenská aliance NATO dala hned přezdívku „Medvěd“. Číňané představili Xian H-6 a přestože oba stroje už mají za sebou i celou řadu modernizací, americkému B-52 konkurovat nemohou. Obě letadla nemají systém satelitního včasného varování a největší rozdíl je v délce doletu, protože nedokážou doplňovat palivo za letu ve vzduchu jako „starý americký válečník“.
Zdroj: Newsweek