M1 Abrams: Nejlepší bojový tank americké armády všech dob

Během obou válek v Iráku byl pevnou součástí výzbroje. Podle webu National Interest se jednalo o pravděpodobně nejlépe vyzkoušený tank na světě.

M1 Abrams byl vojákům dodán v roce 1980 a měl původně 105mm kanon. Poté byl tank modernizován výkonným kanonem 120mm M256 od německé firmy Rheinmetall AG.

Původní tank M1 obsahoval plynový turbínový motor, který měl výkon 1 500 koňských sil. Tank měl šestistupňovou převodovku. Zrychlení z nuly na 32 km za hodinu trvalo pouhých sedm sekund, přičemž maximální rychlost činila 67 km za hodinu. V roce 1988 byl přidán pancíř z ochuzeného uranu. Od té doby vyrobila společnost General Dynamics v letech 1986 až 1992 přibližně 6 000 kusů M1 Abrams.

V osmdesátých letech probíhalo v Evropě mnoho cvičení na obranu proti útoku ze strany Sovětského svazu. Dalším důležitým místem výcviku byla Jižní Korea. Abrams byl hlavním tankem při cvičeních v Národním výcvikovém středisku ve Fort Irwin v Kalifornii. Zde probíhal nejrealističtější výcvik.

V době války v Perském zálivu byl M1A1 Abrams připraven k boji proti ruským tankům v irácké armádě. Američané během krátkého tažení ztratili pouze 18 tanků Abrams. Devět jich bylo z bojiště staženo kvůli poškození a devět bylo zničeno, přičemž nedošlo k žádným ztrátám na životech posádek tanků.

Tank M1A2 zůstal hlavím tahounem armády. Oproti tanku M1A1 poskytuje vylepšené bojové systémy a schopnosti přežití. Mezi vylepšení tanku M1A2 patří zdokonalená zbraňová stanice, nezávislý termovizní zaměřovač, informační a navigační systém a další.

Od sedmdesátých let minulého století urazila zdokonalení tanku dlouhou cestu. Nyní by hrozby ze strany Číny a Ruska mohly zahrnovat tankovou válku. Abrams bude na tyto typy masových obrněných bojů připraven, pokud dojde ke konfliktu.

Abramsy a jejich varianty jsou pravděpodobně nejmodernější tanky na světě. Pokud jde o kompletní balíček palebné síly, manévrovatelnosti, zaměřování a schopnosti přežít, musí být Abrams považován za nejlepší tank na světě.

Zdroj: nationalinterest.org