Ukrajinci použili nápad starý 100 let a Rusové byly bez šance. Stačilo jen dálkově ovládané vozidlo
Ukrajinci použili k útoku na ruskou armádu dálkově ovládané roboty. Ačkoli je použití pozemních robotů kamikaze na bojišti stále ještě exotikou, samotný nápad vznikl již za první světové války.
Ukrajinští vojáci při jednom z útoků na své utlačovatele použili poněkud neobvyklé řešení. Sáhli po dálkově ovládaném bezpilotním pozemním vozidle, které se spolu s výbušninami přiblížilo k ruským vojákům a vyhodilo jejich síly do povětří. Záběry z incidentu se dostaly na internet.
Roboti kamikaze proti Rusku
Tato válečná epizoda byla nalezena na záběrech z 3. útočné brigády. S největší pravděpodobností ji natočili vojáci a poté ji sdíleli na sociálních sítích. Server Defense Express video upravil tak, aby nebyly odhaleny obličeje ukrajinských vojáků a nepřátelé nemohli určit polohu. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se však zdá, že video bylo natočeno před více než několika dny.
Ukrajinské síly s největší pravděpodobností použily malý kolový dron vybavený směrovou protipěchotní minou MON-90 a 12 kg TNT pro jednosměrný výbušný výjezd. Dálkové ovládání bylo navázáno prostřednictvím rádiové frekvence. Na jedné straně dron vysílal operátorovi obraz „z první osoby“, zatímco na druhé straně mohli vojáci pozorovat robota shora pomocí bezpilotního letounu.
Dálkově ovládané zbraně ve válce
Podobné zbraně se používaly za druhé světové války jako samohybné miny. Jednou z nejznámějších je německý Goliáš. Vážil 365 až 430 kg (podle verze) a nesl až 60-100 kg výbušnin. Za zmínku stojí, že Goliáš byl od roku 1943 používán také k ničení nepřátelských linií. Rusové chtěli vyvinout vlastního nástupce německého Goliáše, a to stroj Marker.
První pokusy o použití takové dálkově ovládané zbraně se však objevily již v první světové válce – ve Francii v roce 1915. Torpille Terrestre bylo rovněž ovládáno po drátě. Mělo bojovou hmotnost 200 kg a bylo určeno k útokům na nepřátelské pozice. Nikdy se však nevyrábělo sériově. Po druhé světové válce se od vývoje tohoto typu pozemní techniky upustilo. Jak však ukazují případy z Ukrajiny, i pozemní bezpilotní letouny si nacházejí svou niku.
Zdroj: redakce, defence-ua.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]