Velký čínský dron na solární pohon dokončil svůj první let

Čínský velkoplošný bezpilotní vzdušný dopravní prostředek (UAV) poháněný výhradně solární energií dokončil svůj první let, uvedl web CGTN.

Drony se pro vojenské i civilní účely používají už pěkných pár let. Existují různé způsoby, jak zvýšit výdrž dronu, jako jsou větší baterie nebo palivové nádrže. Všechny tyto metody však blednou ve srovnání s neomezenou energií dodávanou Sluncem.

To je důvod, proč výzkumníci pracují na výrobě solárně poháněných dronů, které mohou nejen zůstat ve vzduchu déle, ale také vykonávat širokou škálu úkolů, když jsou na obloze.

Dron, pojmenovaný Qimingxing-50, což v angličtině znamená Morning star-50, byl vyvinut dceřinou společností Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Je to první bezpilotní prostředek určený pro velké výšky a dlouhou výdrž (HALE) vyvinutý společností AVIC. Takové drony obvykle létají ve výšce 15-20 km s nízkou rychlostí. Je to také první velké UAV společnosti s uspořádáním dvojitého trupu.

Díky tomu, že létají ve velkých výškách, mohou sledovat rozsáhlé území, a proto fungují jako pseudo-satelity. Od průzkumu po monitorování životního prostředí, geografické mapování až po komunikaci. Tyto drony mohou být vybaveny užitečným zatížením, které jim pomůže plnit různé role. Náklady na vypuštění takového dronu jsou navíc ve srovnání s vypuštěním satelitu minimální.

Dron využívá dvoutrupový design a pro svůj let používá šest vrtulí. Morning Star-50 v sobotu odstartoval z letiště v Yulin City v provincii Shaanxi na severozápadě Číny a po hladkém letu přistál zpět o 26 minut později. Úředníci potvrdili místním médiím, že všechny letové systémy fungovaly normálně a první let byl úspěšný.

To otevírá cestu pro budoucí lety sluncem poháněného dronu, které mohou trvat mnoho dní nebo dokonce měsíců v kuse.

Zdroj: CGTN, Interesting Engineering