Vědci zkoumají záhadnou mumii, která vypadá jako mořská panna

Mumifikovaná „mořská panna“ z Japonska, o které legenda říká, že uděluje nesmrtelnost tomu, kdo jí její maso, má být zkoumána vědci, aby odhalili její skutečný původ, informuje deník Express.

Mumie o velikosti dítěte má spodní polovinu podobnou rybě a humanoidní horní část těla s tenkými pažemi, žraločími zuby zasazenými do šklebící se tváře a vlasy na hlavě a čele. Rybáři údajně chytili „mořskou pannu“ u pobřeží Kochi na japonském ostrově Šikoku v letech 1736–41. Podivný vzorek byl odebrán pro CT skenování vědci z Kurashiki university v Okayamě ve snaze odhalit tajemství jejího původu.

„Japonské mořské panny mají legendu o nesmrtelnosti. Říká se, že když sníte maso mořské panny, nikdy nezemřete. V mnoha částech Japonska existuje legenda, že žena omylem snědla maso mořské panny a žila 800 let“, řekl vedoucí projektu Hiroshi Kinoshita

Dopis uložený vedle mumie, zřejmě napsaný bývalým majitelem v roce 1903, vypráví příběh o původu rybího tvora. Píše se tam: „Mořská panna byla chycena do sítě na chytání ryb v moři u prefektury Kochi. Rybáři, kteří ji chytili, nevěděli, že je to mořská panna, ale odvezli ji do Ósaky a prodali ji jako neobvyklou rybu. Moji předkové to koupili a uchovávali jako rodinný poklad.“

Není jasné, kdy byl exemplář přinesen do chrámu Enjuin, ale podle hlavního kněze Kozena Kuidy byla „mořská panna“ vystavena ve skleněné vitríně asi před 40 lety. V japonském mýtu pak existuje legenda, ve které mořská panna dokonce předpověděla vypuknutí infekční choroby. Což přidává spojitost s pandemií koronaviru. Kinoshita věří, že byl záměrně vyroben v určitém okamžiku během japonského období Edo, které trvalo v letech 1603–1867.

„Legenda o mořských pannách přetrvává v Evropě, Číně, Japonsku a po celém světě. Dovedu si proto představit, že o to měli lidé v té době také velký zájem. Myslím, že je vyrobena z živých zvířat a rádi bychom je identifikovali pomocí CT skenů nebo testování DNA, dodává.

Zdroj: express.co.uk