Vědci dokázali odebrat vzorky DNA ze vzduchu! Jak plánují novou unikátní metodu využít?

Vědci jsou nyní schopni shromažďovat a analyzovat DNA získanou ze vzduchu. Nové převratné techniky, které se k tomu používají, by mohly změnit způsob, jakým se studují a chrání ohrožená zvířata a přírodní ekosystémy, uvádí CNN.

Dvě skupiny výzkumníků testovaly, zda lze pomocí DNA ze vzduchu odhalit různé druhy zvířat. Všechny živé organismy včetně člověka totiž vypouštějí do prostředí genetický materiál známý jako eDNA. Jde především o kapky krve, sliny či srst nebo zkrátka cokoli dostatečně malého, aby se dostalo do vzduchu a vznášelo se v něm.

Tým provádějící experiment v kodaňské zoologické zahradě ventilátorem nasál vzduch, který byl následně filtrován a DNA byla extrahována a kopírována před sekvenováním. Po zpracování byly sekvence DNA porovnány s referenční databází, aby bylo možné určit druh zvířete. Tímto způsobem se podařilo zjistit i přítomnost zvířat, která žijí v okolí zoo, nikoli přímo v ní.

Výzkumníci proto věří, že tato metoda by mohla změnit způsob, jakým je mapován výskyt živočišných druhů, a potenciálně tak odstranit potřebu kamerových pastí, osobního monitorování a intenzivní práce v terénu. Neinvazivní povaha tohoto přístupu je pak obzvláště cenná pro pozorování zranitelných nebo ohrožených druhů a také druhů v obtížně přístupných oblastech.

Techniky využívající eDNA z jiných prostředí již významně ovlivnily vědecký výzkum. Archeologové například využívají eDNA nalezenou v jeskynní hlíně k pochopení dávných lidských populací, zatímco eDNA z odpadních vod dokáže odhalit přítomnost Covidu-19 v lidské populaci. Tato nová metoda analýzy však představovala obrovskou výzvu, protože ve vzduchu je eDNA podstatně víc zředěná.

Zdroj: cnn.com