Japonští vědci vyvinuli „svítící roušku“, která sama upozorní nositele, že je nakažený covidem
Výzkumníci doufají, že obličejová maska dostane příští rok povolení k prodeji a umožní levné testování, napsal Daily Mail.
Vědci vyvinuli novou obličejovou masku, která využívá pštrosí protilátky k detekci Covid-19. Netkaná maska obsahuje filtr potažený pštrosími protilátkami a ten se po nasvícením UV světlem či běžným smartphonem sám rozsvítí.
Nová metoda indikace nákazy vychází ze závěrů předchozího výzkumu, který prokázal, že ptáci mají silnou odolnost vůči chorobám. Protilátky byly extrahovány z vajíček pštrosů, kterým byla podána neohrožující forma koronaviru. U pštrosů se vytvoří protilátky za pouhých šest týdnů.
Ve studii profesor Yasuhira Tsukamota a jeho tým z Kjótské univerzity v západním Japonsku testoval dobrovolníky. Po osmi hodinách účastníci testu masky sundali z obličeje a filtry postříkali chemikálií, která svítí pod ultrafialovým světlem a tím upozorní na přítomnost covidu.
K detekci viru mohli používat i LED světlo smartphonu, což by značně rozšířilo možnost „domácího testování“.
Vědci doufají, že masky dále vyvinou tak, aby svítily automaticky bez speciálního osvětlení. „Je to mnohem rychlejší a přímější forma počátečního testování než z PSR testů,“ řekl Tsukamoto. Dodal, že maska by mohla odhalit i přenašeče viru, který by se běžně nenechal testovat, protože se cítí zdravý.
Tsukamoto a jeho tým experimentoval i s pacienty nakaženými Covidem-19. „Pštrosí protilátka proti koroně umístěná na ústním filtru masky bez problémů bránila dalšímu šíření koronaviru a zachytila jej i při kašli,“ uvedl. Přítomnost viru na masce šlo prokázat ještě po osmi hodinách po sundání masky z obličeje. Stačilo nasvícení smartphonem.
Zdroj: Daily Mail
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]